Aktualności Aktualności

VI Akademia Sokowa

Szanowni Państwo, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Polskie Towarzystwo Technologów Żywności oraz Krajowa Unia Producentów Soków mają zaszczyt zaprosić na

VI Akademię Sokową

pod tytułem

Produkty sokownicze – od roślin po korzyści zdrowotne

która odbędzie się
21 listopada 2019 roku na Politechnice Gdańskiej.

 

Akademia Sokowa już od kilku lat stanowi okazję do integracji oraz wymiany doświadczeń i wiedzy przedstawicieli środowisk gospodarczych oraz akademickich zajmujących się przetwórstwem owoców i warzyw oraz zagadnieniami dotyczącymi dietetyki. W gronie ekspertów prowadzona będzie dyskusja o osiągnięciach naukowych i ich praktycznych zastosowaniach z zakresu omawianej tematyki.

Do udziału w Konferencji zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów i studentów zainteresowanych tematyką, a także przedstawicieli przemysłu. Udział w Konferencji umożliwi wymianę poglądów, merytoryczną dyskusję oraz prezentację wyników badań.

Udział w konferencji jest darmowy. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja (do 19 listopada 2019 r.) za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego pod adresem: https://chem.pg.edu.pl/akademia-sokowa/formularz-zgloszeniowy.

Program konferencji dostępny jest pod adresem https://chem.pg.edu.pl/akademia-sokowa/program.

Zachęcamy do obserwowania strony internetowej konferencji: https://chem.pg.edu.pl/akademia-sokowa/.