Z wydarzeń wakacyjnych. Uczestnicy Zlotu ZHP na PG.

W dniach 8-14 sierpnia br., podobnie jak na innych wydziałach PG, także na Wydziale Chemicznym gościliśmy harcerzy – uczestników Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. W sumie przyjęliśmy 200 harcerzy – po 40 dziennie. Zajęcia odbywały się w zasadzie na terenie Katedry Chemii Nieorganicznej, a scenariusz stworzyła i kierowała nimi – pod opieką pana Antoniego Konitza, grupa studentów z Koła Naukowego SSOGd PTCh „Hybryda” (Marcin Erdanowski, Agata Ćwirko, Bartosz Gomoła, Jakub Łopaciuk, Patrycja Orłowska). Poza zajęciami laboratoryjnymi dla gości przeznaczono 2 sale, w jednej z nich prowadzone były przez samych harcerzy zajęcia z tzw. ozobotami, zaś drugą przeznaczono na spożywanie posiłków. W ramach warsztatów chemicznych słuchacze mogli (wyposażeni w sprzęt ochronny – fartuchy, okulary i rękawice gumowe) samodzielnie – po zapoznaniu się z zasadami BHP – wykonać 5 ćwiczeń.

1. Kuchnia molekularna, czyli produkcja lodów z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz wytwarzanie „owocowego kawioru”, co się fachowo nazywa „sferyfikacją” soków owocowych. Prowadzone były one w odrębnej sali w sąsiedztwie laboratorium. Ze względu na pogodę cieszyły się szczególnym uznaniem harcerzy. Ponadto prezentowane jedynie było też produkowanie galaretek wegańskich, tzw. „owocowego spaghetti”.
  2. Wytwarzanie i obserwacja kryształów związków chemicznych.
  3. Wykrywanie różnych substancji z wykorzystaniem m.in. soku z czerwonej kapusty, który mógł przyjmować aż siedem różnych odcieni.
  4. Wytwarzanie i badanie właściwości cieczy nienewtonowskich, czyli tzw. gluta.
  5. Rozdzielanie barwników techniką chromatografii bibułowej oraz chromatografii na kawałku kredy do tablicy.

Z przeprowadzonych ćwiczeń druhny i druhowie sporządzali sprawozdania wypełniając przygotowane przez prowadzących formularze, które mogli potem zabrać sobie na pamiątkę. Uczestnicy byli do warsztatów bardzo entuzjastycznie i chętnie dzielili się wrażeniami z koordynującym akcję na Wydziale Chemicznym jego prodziekanem – dr hab. inż. Wojciechem Chrzanowskim. Mimo entuzjazmu, zachowanie ich można było uznać za wzorowe, co odnotowała pani kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej – dr hab. inż. Anna Dołęga, prof. nadzw. PG, będąca już świadkiem licznych podobnych zajęć ze znacznie mniej zdyscyplinowanymi uczestnikami. Należy uznać, że ćwiczenia były zróżnicowane na tyle, że mogły zainteresować harcerzy niezależnie od ich wieku.

Zaangażowanym studentom, jak również przewodniczącej Koła „Hybryda”, Zuzannie Wąsowicz, należą się podziękowania.