Aktualności: Aktualności:

Podsumowanie i laureaci Podsumowanie i laureaci


45 posterów, 22 referaty, ponad 80 prelegentów i 20 uczelni z całej Polski – tak w liczbach podsumować można I Interdyscyplinarną Akademicką...

Podziękowania Podziękowania


Drodzy Koleżanki i Koledzy, W imieniu całego Komitetu Organizacyjnego, Komitetu Naukowego i Sponsorów chcielibyśmy podziękować  Wam  za poziom...

Zmiana harmonogramu! Zmiana harmonogramu!


Ze względu na prośby uczestników oraz kwestie organizacyjne, nastąpiły zmiany w harmonogramie konferencji. Zapraszamy do zapoznania się ze...

Gdańsk to miasto obfitujące w zabytki, muzea i inne ciekawe miejsca. W wolnej chwili warto odwiedzić chociaż część tego pięknego miasta. Nieważne, czy jesteś tutaj po raz pierwszy, czy wcześniej miałeś już okazję poznać stolicę Pomorza, przedstawiamy Ci listę najciekawszych i najważniejszych miejsc, w których możesz miło spędzić czas oraz takich, które sprawią, że zapamiętasz Gdańsk na dłużej. Dla Twojej wygody uporządkowaliśmy je dzielnicami - tak, byś mógł podczas jednej wyprawy zobaczyć jak najwięcej. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej o danym obiekcie wystarczy, że klikniesz w jego nazwę.

 

 

Śródmieście (ok. 4 km od Politechniki Gdańskiej):

Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski należą do najpiękniejszych oraz najbardziej znanych miejsc Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. W XVI i XVII wieku mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy, burmistrzowie, bogaci kupcy i niemal każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta: Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa oraz znajduje się bardzo popularna wśród turystów Fontanna Neptuna.

 

 

Zwana jest "koroną miasta Gdańska" to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa ceglana, gotycka świątynia w Europie, powstawał w kilku etapach w latach 1343-1502. We wnętrzu znajduje się wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej.

Co ciekawe, oświetlona jest przez 37 olbrzymich ostrołukowych okien, z których największe, ozdobione witrażem ma 127 m2.

 

Ulica Piwna to obecnie jedna z najczęściej uczęszczanych uliczek Głównego Miasta. W okresie letnim staje się deptakiem spacerowym, zimą zaś można wstąpić do  licznych kawiarenek na gorącą czekoladę lub regionalne słodkości.

 

 

To jedno z popularniejszych miejsc w całym Gdańsku, o czym świadczą tłumy turystów. Mimo wszystko warto tu pospacerować. Poza pięknymi widokami można napotkać wiele zabytków, m.in. Żurawia, ogromny statek SS Sołdek czy Zieloną Bramę Głównego Miasta, prawdopodobnie najstarszą bramę miejską w Gdańsku. W pobliżu znajduje się również wyjątkowa ulica Mariacka, przy której mieszczą się pracownie bursztynu.

 


Jedno z najstarszych muzeów w Polsce znajduje się przy ulicy Toruńskiej. Posiada siedem oddziałów z bogatymi zbiorami. W ofercie zajęcia edukacyjne, warsztaty oraz wystawy stałe
i czasowe.

 

 

 

Gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechnia wiedzę o nich. Na Ołowiance zostały zachowane mury trzech spichlerzy i po rekonstrukcji stały się główną siedzibą ekspozycyjną Narodowego Muzeum Morskiego. Muzeum mieści się na wyspie – Ołowiance.

 


Muzeum gromadzi, konserwuje i opracowuje zbiory archeologiczne, prowadzi badania wykopaliskowe. Zajmuje się działalnością naukową, wystawienniczą i edukacyjną - organizuje wykłady otwarte i lekcje muzealne. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku tzw. "Domu Przyrodników".

 

Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy
w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki! 
Centrum znajduje się na terenie zespołu pofortecznego Grodzisko (Góry Gradowej – dawne Hagelsberg). Ze wzgórza rozpościera się wspaniała panorama na stocznię
i zabytki Gdańska, co czyni je wspaniałym miejscem, szczególnie w pogodne dni. Elementem, który na trwałe wpisał się w scenerię tej części miasta, jest Pomnik Milenijny w postaci krzyża.

 

Dzięki niemu możemy spoglądać na Gdańsk z zupełnie nowej perspektywy. Znajdujące się na Wyspie Spichrzów Koło Widokowe przyciąga rzesze turystów. Nie ma co się dziwić, w końcu nie zawsze mamy okazję podziwiać nasze piękne miasto z wysokości 55 m.

 

 

ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim - zwycięstwie Solidarności. Instytucja stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę.

 

 

Oliwa (ok. 8 km od Politechniki Gdańskiej):

Oliwskie ZOO jest niewątpliwie bardzo popularnym miejscem. Co roku przyciąga rzesze turystów oraz mieszkańców.  
Na obszarze około 120 hektarów mieszkają tu zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją.

 

Park Oliwski to ostatni z licznych niegdyś ogrodów miejskich, który przetrwał do naszych czasów i służy jako oaza piękna i ciszy pośrodku miasta. Jest to wymarzone miejsce na odzyskanie wewnętrznej równowagi, spokoju, wyciszenie się. Znajduje się tam część botaniczna, a także palmiarnia.

 

 

Zabytkowa Kuźnia Wodna to obiekt z XVI wieku. Znajdują się w nim czynne urządzenia do obróbki stali poruszane siłą wody. Obiekt jest unikatowy na skalę Europejską.

 

 

 

Nowy Port (ok. 5 km od Politechniki Gdańskiej):

Latarnia morska

Latarnia morska w Nowym Porcie to jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego. Oddana do użytku w 1894 r., wskazywała statkom wejście do portu gdańskiego do 1984 r. 

 

 

Letnica (ok. 9 km od Politechniki Gdańskiej):

FUN ARENA znajduje się na Stadionie Energa Gdańsk, tworzącym największy park rozrywki w Trójmieście. Rozszerza on ofertę jednej z najpiękniejszych aren w Europie. Oprócz tego stadion zapewnia całą gamę dodatkowych atrakcji – zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Multifun-kcjonalność gdańskiego obiektu potwierdza oferta przygotowana zarówno dla dzieci, młodzieży, rodzin jak i seniorów. 

 

 

Przeróbka (ok. 11 km od Politechniki Gdańskiej):

Na Westerplatte padły pierwsze strzały w II Wojnie Światowej. 1 września 1939r. w tym miejscu rozpoczęła się bohaterska obrona Wybrzeża.

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że nie musimy przekonywać Cię już, że Gdańsk jest miastem z ogromną liczbą różnorodnych atrakcji. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie!

Dojazd do wszystkich tych miejsc za pomocą komunikacji miejskiej możesz znaleźć tutaj (klik).

 

Sponsor główny:
  

Sponsorzy:
 

Patroni medialni:
 
patron główny

Ulica ekologiczna

Patroni honorowi:

Rektor Politechniki Gdańskiej

oraz Dziekani Wydziałów:

Partnerzy: