Egzamin magisterski 2022/2023 | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Egzamin magisterski 2022/2023

Zagadnienia na egzamin magisterski - zakres przedmiotów kierunkowych

Międzywydziałowy Kierunek Inżynieria Biomedyczna

Rok akademicki 2022/2023

1. Rodzaje i rola sekwencji biologicznych, wewnątrzkomórkowy przepływ informacji.
  2. Dopasowywanie dwóch i wielu sekwencji, rola wykrywania podobieństw między sekwencjami.
  3. Proszę omówić podstawy fizyczne i techniczne Tomografii Komputerowej.
  4. Właściwości i możliwości dwu-energetycznego CT.
  5. Technika łączona PET-MRI – właściwości i wyzwania.
  6. Rodzaje spektroskopii podczerwieni.
  7. Metody ilościowe i jakościowe badania materiałów.
  8. Jakie właściwości materiałów/systemów można otrzymać wykorzystując spektroskopię impedancyjną?
  9. Proszę podać rodzaje pamięci człowieka i krótko je scharakteryzować.
  10. Proszę wymienić etapy weryfikacji hipotez statystycznych. Dodatkowo proszę podać dowolny przykład hipotezy zerowej i alternatywnej.
  11. Czym różnią się od siebie grupy: eksperymentalna i kontrolna? Dodatkowo proszę podać przykład.
  12. Proszę wyjaśnić czym jest błąd I i II rodzaju i poziom prawdopodobieństwa „p”.
  13. Proszę wymienić cele gromadzenia danych medycznych.
  14. Proszę wyjaśnić czym jest HIS (Hospital Information System) i RIS (Radiological Information System).
  15. Proszę wymienić z jakimi elementami wiąże się jakość danych medycznych.
  16. Proszę podać i omówić wybrane metody oceniania dokładności działania algorytmów klasyfikacji
    w uczeniu maszynowym.
  17. Proszę podać i omówić przykładowe sposoby przetwarzania danych niedokładnych lub sprzecznych w uczeniu maszynowym (logika rozmyta, zbiory przybliżone).
  18. Proszę podać i omówić zasadę działania operacji genetycznych krzyżowania i splotu, stosowanych
    w algorytmach ewolucyjnych.
  19. Proszę wymienić i scharakteryzować podstawowe wielkości nanodozymetryczne.
  20. Proszę scharakteryzować uszkodzenia nici DNA. Jaki czynnik może je wywoływać?
  21. Na czym polega terapia borowo-neutronowa nowotworów?
  22. Proszę podać i omówić przykłady maszyn molekularnych występujących w naturze oraz wyjaśnić czy i w jakich obszarach medycyny mogą być wykorzystane syntetyczne układy tego typu. Proszę podać przykłady.
  23. Wykorzystując przykład „sztucznego serca”, proszę omówić problemy konstrukcyjne związane z realizacją takiej protezy: dobór materiałów, rozwiązania napędu, zasilanie.

Zagadnienia na egzamin magisterski - zakres przedmiotów specjalizacyjnych

Międzywydziałowy Kierunek Inżynieria Biomedyczna - specjalność Chemia w medycynie

Rok akademicki 2022/2023

1. Proszę scharakteryzować mechanizmy transportu i wchłaniania leków przez błony biologiczne.
  2. Proszę omówić fazy metabolizmu leku w organizmie. Proszę wymienić główne enzymy metabolizujące
     i przedstawić katalizowane przez nie reakcje.
  3. Proszę opisać proces tworzenia rekombinantowego szczepu E. coli kodującego obcy gen niesiony przez plazmidową cząsteczkę DNA.
  4. Proszę omówić reakcję amplifikacji DNA techniką PCR oraz podać jej zastosowania.
  5. Proszę omówić nanostruktury o różnej wymiarowości, podać przykłady i metody ich wytwarzania.
  6. Proszę opisać trzy wybrane techniki nanolitograficzne wraz z przykładami ich zastosowania.
  7. Systemy supramolekularne stosowane w terapeutyce i diagnostyce – przykłady (komisja może wskazać konkretny przykład do omówienia).
  8. Układy supramolekularne występujące w naturze - przykłady i rola.
  9. Spektrometria mas: proszę scharakteryzować metodę jonizacji ESI. Proszę podać przykłady wykorzystania tej techniki w badaniu peptydów i białek.
  10. Spektrometria mas: proszę ogólnie scharakteryzować metodę jonizacji MALDI. Rola matrycy i przykłady substancji stosowanych jako matryce.
  11. Medycyna spersonalizowana: definicja, znaczenie, obawy.
  12. Zastosowanie techniki PCR (polimerazowej reakcji łańcuchowej) w różnych specjalnościach medycyny (przykłady).
  13. Biofilm bakteryjny i metody zwalczania.
  14. Metody hodowli drobnoustrojów.
  15. Mutageneza i kancerogeneza jako główny efekt toksyczny substancji obecnych w środowisku.
  16. Metody określania toksyczności ksenobiotyków wobec organizmów żywych.
  17. Budowa i działanie czujników enzymatycznych i ich odpowiedników nieenzymatycznych.
  18. Metale w implantach chirurgicznych.
  19. Struktury 2D materiałów o nazwie MXENE i ich potencjalne zastosowanie w medycynie.
  20. Proszę podać trzy przykłady polimerów znajdujących zastosowanie w medycynie. Proszę scharakteryzować wymagania stawiane polimerowym materiałom biomedycznym.
  21. Inteligentne materiały: definicja, przykłady, zastosowania w medycynie i inżynierii biomedycznej.