W obliczu zmian klimatycznych, eutrofizacji i degradacji gleby, region Morza Bałtyckiego stoi przed wyzwaniem odzyskiwania i recyklingu składników odżywczych. Obszar przybrzeżny Morza Bałtyckiego jest bogaty w zasoby biomasy (glony, makrofity, muszle małży, morszowiec), która mogą zostać wykorzystane w rolnictwie do zrównoważonej produkcji żywności. Jedną z możliwości spójnych z gospodarką o obiegu zamkniętym jest wykorzystanie zasobów biomasy morskiej zarówno jako nawozu, jak i źródła składników odżywczych do dalszego odzysku. Rozwiązania te zapobiegną rozprzestrzenianiu się składników odżywczych do środowiska. Bogatą w składniki odżywcze biomasę przybrzeżną można wykorzystać do stabilizacji zboczy wydm, a także do zwiększania ich różnorodności biologicznej.
Uniwersytet w Kłajpedzie jako partner wiodący wraz z partnerami z Polski, Szwecji, Niemiec i Danii (przy wsparciu partnerów stowarzyszonych z Finlandii) przygotował wniosek i pozyskał dofinansowanie UE w ramach programu Interreg VI-A Południowy Bałtyk 2021-2027 dla projektu pt. "Ekoprojektowanie dla obiegu zamkniętego składników odżywczych w strefie przybrzeżnej” (akronim projektu: ECONUT).
Głównym celem projektu jest zaprojektowanie i rozwój technologii recyklingu składników odżywczych zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zasadami zrównoważonego zarządzania glebą i wodą na potrzeby regionalnej biogospodarki. Będziemy pracować nad rozwojem technologii cyrkulacji przepływu składników pokarmowych i zrównoważonego wykorzystania ekosystemów glebowo-wodnych, a także nad stworzeniem produktów o wartości dodanej dla rolnictwa i ochrony wydm przed erozją wietrzną i powodziami sztormowymi. W rezultacie opracowane zostaną dwie technologie, zbadane w ramach trzech studiów pilotażowych (tzw. Pilot Case). Przeprowadzona zostanie ocena wpływu usuwania mułu z plaż i jego zastosowania na żyzność gleby, stabilność zboczy wydm i poprawę ich różnorodności biologicznej. Na koniec projektu skupimy się na analizie rynku i stworzeniu modeli biznesowych dla opracowanych w projekcie technologii i produktów.
W projekcie uczestniczy sześciu partnerów: Uniwersytet w Kłajpedzie, Litwa; Litewskie Centrum Badawcze ds. Rolnictwa i Leśnictwa, Litwa; Politechnika Gdańska, Polska; Zrównoważony rozwój Skåne, Szwecja; Uniwersytet w Rostocku w Niemczech i Uniwersytet Południowej Danii w Danii. Partnerów wspiera sześciu partnerów stowarzyszonych z Administracji Urzędu Rejonowego Silale (Litwa), przedsiębiorstwa komunalnego JSC Palanga (Litwa), Fundacji Johna Nurminena (Finlandia), Fińskiego Instytutu Środowiska (Finlandia), Regionalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku (Polska) i En God Granne (Szwecja). Projektem kieruje Uniwersytet w Kłajpedzie.
Jako zainteresowane strony spodziewamy się zaangażowania w projekt rolników z regionu Południowego Bałtyku, specjalistów ds. rolnictwa, władz lokalnych i regionalnych (gmin), agencji ochrony środowiska, publicznej opieki zdrowotnej i instytucji oceny ryzyka żywnościowego, przedsiębiorców, naukowców, organizacji pozarządowych i społeczeństwa.
Czas trwania projektu: 1 września 2023 – 31 sierpnia 2026
Budżet projektu: 1 473 550,00 EUR (współfinansowanie ERDF: 1 178 840,00 EUR)
Nr projektu: STHB.02.03-IP.01-0004/23
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE (ERDF) w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg VI-A Południowy Bałtyk na lata 2021-2027. Więcej informacji o programie: www.southbaltic.eu.