Wycieczka technologiczna do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-25

Wycieczka technologiczna do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu

Zdjęcie uczestników wyjazdu na tle instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu
Wszyscy uczestnicy wyjazdu na tle instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu;  Autor: Martyna Kutna

W dniach 9- 10 czerwca odbyła się wycieczka technologiczna do spalarni śmieci w Poznaniu. Odbyła się ona z inicjatywy Naukowego Koła Chemików, Katedry Inżynierii Materiałowej i Technologii Chemicznej oraz Prezesa zarządu Portu Czystej Energii, dzięki tej współpracy udział w niej wzięli studenci zarówno z Wydziału Chemicznego jak i z zaprzyjaźnionego Koła Mikrobiologii z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Pierwszy dzień upłynął w znacznej mierze na dojeździe do Poznania oraz zakwaterowaniu w Hostelu. Dojazd na miejsce został zapewniony autokarem dzięki finansowaniu z Samorządu Studenckiego oraz Wydziału Chemicznego. Był on dobrą okazją do zapoznania się z przedstawicielami Portu Czystej Energii i resztą studentów, szczególnie przy wyśmienitym gulaszu.

Kolejny dzień rozpoczął się wycieczką do Muzeum „Brama Poznania” dzięki, której uczestnicy mieli szansę zapoznać się z historią miasta i całego regionu. Po drodze można było podziwiać piękne zabytki takie jak Poznańska katedra.

Następnym i najważniejszym punktem wyjazdu było odwiedzenie Poznańskiej spalarni odpadów. W trakcie zwiedzania studentom przedstawiono trzy wykłady zajmujące się wpływem tego sposobu utylizacji odpadów na środowisko. Wycieczka pozwoliła zobaczyć działanie spalarni od momentu odbioru odpadów aż do zagospodarowania pozostałości po procesie. Szczególną uwagą cieszył się ruszt na którym spalane były odpady.

Szczególnie ciekawym aspektem dla członków Koła Mikrobiologii w Inżynierii Środowiska byłą możliwość porównania poznańskiej instalacji, z tą która jest budowana w Gdańsku. Pozwoliło to rozbudzić ciekawość studentów co przełożyło się na wiele pytań dotyczących odbytej wycieczki.

Podsumowując wyjazd pozwolił studentom poszerzyć widzę na temat nowoczesnych metod gospodarowania odpadami komunalnymi oraz podniósł ich świadomość na temat tego co się dzieje z produkowanymi przez nas odpadami co w dzisiejszych czasach jest tematem kluczowym.

18 wyświetleń