9 edycja "Chemii bez granic" za nami! | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-02-22

9 edycja "Chemii bez granic" za nami!

Chemia bez granic

W tym roku zajęcia z cyklu "Chemia bez granic" cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem, ponieważ na jedno miejsce uczestnika kursu przypadały, aż 3 osoby!

Tegoroczna edycja zajęć przybliżała młodym uczestnikom wiedzę ogólną z zakresu chemii: nieorganicznej, analitycznej, organicznej oraz elektrochemii. Każdy z uczestników w praktyce mógł sprawdzić swoją wiedzę w laboratorium, gdzie wraz ze studentami wykonywano poszczególne ćwiczenia opatrzone skryptem.

Pierwszym zadaniem uczestników było zmierzenie się z analizą jakościową kationów oraz anionów. Każda osoba biorąca udział w zajęciach dostała 10 nieznanych roztworów soli nieorganicznych, które musiała zidentyfikować.  Kolejna seria zajęć "Chemii bez granic" pozwoliła zapoznać się młodym uczestnikom kursu z chemią analityczną, gdzie badano twardość wody. Zajęcia zostały wzbogacone także o nowoczesne metody analityczne takie jak chromatografia cienkowarstwowa, czy spektrofotometria. Niezwykle praktyczną częścią zajęć okazała się być chemia organiczna, gdzie wykonywano między innymi próbę Tollensa, jodoformową, reakcję ksantoproteinową.

Podczas zajęć z elektrochemii członkowie naszego koła wyjaśniali zasadę działania ogniw Daniella oraz akumulatora bromowo- cynkowego. Uczestnicy mogli także w praktyce przećwiczyć przeprowadzanie reakcji redoks.

Szczególne podziękowania należą się Wydziałowi Chemicznemu, Katedrze Chemii Nieorganicznej, SSPG oraz koordynator zajęć- Katarzynie Klimsiak.

Do zobaczenia w przyszłym roku!