Seminarium wydziałowe "Na 'tropie' metabolitów reaktywnych: enzymatyczna vs. elektrochemiczna synteza ..." | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Wydarzenia

25 January 2024 13:15 - 14:45

Dnia 25.01.2024 o godzinie 13.15 w Audytorium 1.4 odbędzie się seminarium wydziałowe. W ramach seminarium wydziałowego wystąpienie wygłosi dr inż. Agnieszka Potęga.

Temat wystąpienia przedhabilitacyjnego to „Na „tropie” metabolitów reaktywnych: enzymatyczna vs. elektrochemiczna synteza produktów metabolizmu aktywacyjnego i detoksykacyjnego przeciwnowotworowych pochodnych (bis)akrydyny”.

Absolwentka Politechniki Gdańskiej, Wydziału Chemicznego kierunku Biotechnologia, specjalność Biotechnologia leków. Posiada stopień naukowy doktora w zakresie nauk chemicznych. Zajmuje się badaniami metabolizmu ksenobiotyków stosując podejście interdyscyplinarne in electro-in vitro-in vivo-in silico. Badania stanowiące osiągnięcie habilitacyjne i będące tematem wystąpienia pozwoliły na uzyskanie kompleksowej wiedzy o produktach metabolizmu aktywacyjnego (w tym metabolitów reaktywnych) i detoksykacyjnego (powstających na drodze sprzęgania produktów reaktywnych ze zredukowanym glutationem) wybranych związków należących do różnych grup przeciwnowotworowych pochodnych akrydyny. W szczególności, po raz pierwszy opracowano i zoptymalizowano warunki powstawania, detekcji i identyfikacji produktów reaktywnych generowanych przez badanie związki w układzie elektrochemicznym sprzężonym ze spektrometrem mas (EC/MS).

Adres wydarzenia

Audytorium 1.4, Chemia C