Elementy farmakologii | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Elementy farmakologii

Osoba odpowiedzialna:  dr inż. Agnieszka Potęga (agnieszka.potega@pg.edu.pl)

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami dotyczącymi właściwości i losów substancji leczniczych w organizmie żywym. Tematyka wykładów obejmuje trzy grupy zagadnień:

• Farmakokinetyka i farmakodynamika substancji leczniczych podawanych do organizmu żywego (zakres farmakologii ogólnej).
  • Zależności między dawką a efektem działania farmakologicznego leku, działania niepożądane i interakcje między lekami.
  • Postaci leku oraz sposoby tworzenia formy leku (zakres farmakologii stosowanej).

Przedmiot prowadzony jest dla kierunku Biotechnologia (specjalność Biotechnologia leków) w semestrze 7, studia I stopnia – inżynierskie i obejmuje 30 godzin wykładów. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z dwóch sprawdzianów (próg zaliczeniowy: 60%) – ocena końcowa jest oceną średnią.

Dodatkowe materiały dydaktyczne do wykładów i laboratoriów, znajdują się na stronie kursu Elementy farmakologii w serwisie eNauczanie.