Enzymologia stosowana | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Enzymologia stosowana

Osoba odpowiedzialna:  dr hab. inż. Iwona Gabriel, prof. uczelni

Prowadząca zajęcia laboratoryjne:  dr inż. Kamila Rząd

Przedmiot prowadzony jest na kierunku Biotechnologia, II stopień, na semestrze 1. Obejmuje 15h zajęć seminaryjnych i 15h zajęć laboratoryjnych. Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z teorią katalizy enzymatycznej, charakterystyką enzymów jako biokatalizatorów. W ramach zajęć seminaryjnych omówione zostaną m. in. tematy związane z charakterystyką wybranych enzymów, przykładowe mechanizmy reakcji enzymatycznych, przykładowe sposoby wykorzystania enzymów w procesach technologicznych, typy inhibitorów i inaktywatorów enzymatycznych, metody fizjologicznej regulacji aktywności enzymów, enzymy w biotechnologii, immobilizacja enzymów, kliniczne aspekty enzymologii, podstawy inżynierii enzymów. W ramach ćwiczeń laboratoryjnych realizowane są zajęcia eksperymentalne obejmujące zagadnienia związane z poznaniem technik chromatograficznych wykorzystywanych w procesach oczyszczania białek, metod oznaczania aktywności enzymów oraz ich immobilizacji.

Dodatkowe materiały dydaktyczne do seminarium i laboratoriów, znajdują się na stronie odpowiednich kursów do przedmiotu w serwisie eNauczanie.