Spektroskopowe metody badania leków | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Spektroskopowe metody badania leków

Osoba odpowiedzialna: dr inż. Tomasz Laskowski

W ramach kursu Student ma okazję zapoznać się z zaawansowanymi technikami spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (ang. NMR), które stanowią obecnie jedną z podstaw określania struktur oraz stereostruktur zarówno związków małocząsteczkowych, jak i makrocząsteczek biologicznych. Ponadto, bliżej przyglądamy się również spektrometrii mas oraz spektroskopii UV-VIS.

W trakcie trwania semestru poruszane są następujące zagadnienia:

• podstawy fizyczne spektroskopii NMR;
  • sprzężenia skalarne i sprzężenia dipolowe;
  • algorytmizacja interpretacji widm jednowymiarowych;
  • interpretacja widm dwuwymiarowych (2D) NMR: COSY, TOCSY, HSQC, HMBC, NOESY/ROESY;
  • stereochemia a spektroskopia NMR: rozważania na temat kształtu i dynamiki cząsteczek na podstawie widm;
  • zestawy widm i ich zastosowanie spektroskopii 2D NMR w naukach chemicznych: widma peptydów, krótkich fragmentów DNA, sacharydów;
  • podstawy fizyczne spektrometrii mas, rodzaje źródeł jonów, analizatorów i detektorów;
  • spektrometria mas a skład elementarny badanych cząsteczek;
  • najważniejsze schematy fragmentacji wybranych klas cząsteczek;
  • fragmentacja peptydów;
  • podstawy fizyczne spektroskopii UV-VIS;
  • zastosowania spektroskopii UV-VIS.

Przedmiot składa się z wykładu (30h) oraz ćwiczeń (30h). Do zaliczenia wymagane jest zdanie dwóch, równo-punktowanych kolokwiów, obejmujących spektroskopię NMR (I) oraz MS & UV-VIS (II) na poziomie co najmniej 60%.