Związki biologicznie czynne | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Związki biologicznie czynne

Osoba odpowiedzialna:  dr inż. Paweł Szczeblewski

Przedmiot prowadzony jest na kierunku Biotechnologia, II stopień, I semestr i obejmuje 15 godz. wykładów oraz 30 godz. zajęć laboratoryjnych. Jego celem jest zapoznanie studenta z wiedzą dotyczącą zastosowania w lecznictwie związków biologicznie czynnych o znaczeniu farmaceutycznym, tj. metabolity roślinne czy antybiotyki, a także z nowoczesnymi metodami ich izolacji. Studenci będą mieli okazję do pochylenia się nad elementami struktury wybranych grup związków naturalnych, determinującymi właściwości farmakologiczne, będą poszukiwać związku pomiędzy ich budową chemiczną a aktywnością biologiczną (SAR). W ramach zajęć laboratoryjnych student będzie mógł samodzielnie pozyskać wybrane metabolity wtórne (ekstrakcja, hydrodestylacja w aparacie Derynga/Clevengera), a także dokonać ich izolacji przy użyciu nowoczesnych metod, takich jak FLASH, CPC czy prepHPLC.