Seminarium wydziałowe "Wpływ składu roztworu na proces fibrylacji i powstawanie włókien amyloidowych"

Seminarium wydziałowe odbędzie się 8 listopada 2022 w Audytorium 1.4, Chemia C.
Będzie to wystąpienie habilitacyjne zaprezentowane przez dr. inż. Jarosława Wawera (KChF) pod tytułem "Wpływ składu roztworu na proces fibrylacji i powstawanie włókien amyloidowych".
Amyloidy są to agregaty białkowe tworzące liniowe struktury o średnicy od 2 do 12 nm i długości rzędu mikrometrów. Tworzące je makromolekuły powiązane są miedzy sobą przez odziaływania fizyczne, brak jest międzycząsteczkowych wiązań kowalencyjnych. Łańcuchy peptydowe białek w włóknach amyloidowych ulegają reorganizacji tak, że następuje wyraźne zwiększenie zawartości b–kartek.
Głównym impulsem prowadzącym do zainteresowania amyloidami jest ich znacząca rola w rozwoju wielu groźnych chorób, w tym choroby Alzheimera, Parkinsona czy cukrzycy typu II. Ostatnio, coraz częściej badany jest inny aspekt tj. możliwości zastosowania amyloidów do produkcji użytecznych nano-materiałów.
W trakcie wykładu zostaną przedstawione efekty badań nad wpływem związków zmieniających stabilność białka na fibrylację lizozymu z białka jaja kurzego. Jako dodatki modulujące proces wybrane były osmolity, niskocząsteczkowe związki wytwarzane w organizmach żywych w odpowiedzi na niekorzystne warunki środowiska. Należy nadmienić, iż badania nad fibrylacją były poprzedzone badaniami wstępnymi, pozwalającymi opisać właściwości hydratacyjne najbardziej interesujących układów.
Przedstawione prace dają wgląd w przebieg procesu amyloidogenezy oraz otwierają możliwość kontroli procesu fibrylacji. Możliwa staje się modyfikacja struktury morfologicznej włókien, zmiana stopnia agregacji oraz poprawa selektywności procesu. W konsekwencji ułatwiona zostaje potencjalna droga do wytwarzania nano-materialow do zastosowań praktycznych.