Seminarium wydziałowe "Projektowanie, tworzenie i badanie nowych nośników opartych na surowcach otrzymywanych z biorafinerii oraz skalowanie procesu i komercjalizacja" | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Wydarzenia

Seminarium wydziałowe "Projektowanie, tworzenie i badanie nowych nośników opartych na surowcach otrzymywanych z biorafinerii oraz skalowanie procesu i komercjalizacja"

6 Luty 2024 11:15

Dnia 06.02.2024 o godzinie 11.15 w Audytorium 1.4. odbędzie się seminarium wydziałowe. Doktor Agnieszka Lewińska (Uniwersytet Wrocławski) wygłosi wystąpienie zatytułowane „Projektowanie, tworzenie i badanie nowych nośników opartych na surowcach otrzymywanych z biorafinerii oraz skalowanie procesu i komercjalizacja”.


Rosnący stopień złożoności współczesnego świata zwiększa liczbę problemów związanych z jego funkcjonowaniem, a to wpływa istotnie na turbulentność eksperymentów naukowych, dlatego wysoce uzasadnione jest podejmowanie interdyscyplinarnych tematów badań. Rozwój gospodarki zrównoważonego rozwoju propagującej zachowania ograniczające nadmierną konsumpcję i efektywniejsze wykorzystanie surowców jest mocno postulowany na całym świecie. Dlatego projektowanie procesów opartych na filozofii „zielonej chemii” i otrzymywanie biodegradowalnych produktów bezpieczniejszych dla człowieka i środowiska oraz efektywniejsze ich wykorzystanie, szczególnie tych drogich lub trudno dostępnych, jest tak istotne. W konsekwencji, wyniki będące podstawą mojego osiągnięcia habilitacyjnego to reakcja na społeczno-ekonomiczno-psychologiczne zmiany. Na styku tych aspektów powstała pasjonująca mnie tematyka - nośniki substancji aktywnych, bazujące na surowcach pochodzenia naturalnego otrzymywanych w biorafinerii.

Poszukiwania naukowe rozpoczęłam od zaprojektowania bezodpadowego procesu, w którym wykorzystywane się bakterie probiotyczne do pozyskiwania produktów zielonej chemii: biosurfaktant - surfaktyna i biopolimer – lewan, o własnościach agregacyjnych. Opracowanie i zastosowanie odśrodkowej chromatografii podziałowej wydzielania surfaktyny umożliwiło wykorzystanie odczynników o niższej czystości oraz zmniejszenie ich ilości w porównaniu do „klasycznych” technik chromatograficznych, przez co metoda jest bardziej ekologiczna oraz ekonomiczna. Przeprowadzone badania pozyskiwania lewanu umożliwiły otrzymanie frakcji o dużej czystości i homogenności oraz pozwoliły na wykazanie różnic we właściwościach, w zależności od struktury i pochodzenia tego biopolimeru. W szczególności została wykazana odmienność we właściwościach takich jak zdolność do zatrzymywania wody, stopnia solubilizacji i własności antyutleniających. Przeprowadzone badania umożliwiły zastosowanie nowych naturalnych surowców do konstruowania nośników substancji aktywnych w oparciu o metody samoorganizacji. Uzyskane nośniki: typu SEDDS (ang. self-emulsifying drug delivery systems), hybrydowego polimerowego funkcjonalizowane surfaktyną bądź konstruowane z lewanu, wykazały korzystną biodystrybucję i aktywne przenikanie przez skórną warstwę rogową tzw. stratum corneum. Opracowanie skalowalnej techniki mikronizacji - dwustopniowej homogenizacji wysokociśnieniowej doprowadziły mnie do otrzymania w warunkach przemysłowych, stabilnych i skutecznych nośników, co było motywacją do badań aplikacyjnych. Badania prowadzone na probantach wykazały skuteczność testowanych surowców w formulacjach kosmetycznych, a uzyskana nowa wiedza w badaniach podstawowych, przełożona została na powiększenie skali i wdrożenie przemysłowe. Dowodem na to, jest I nagroda w prestiżowym międzynarodowym konkursie „The Cosmetic Victories”, która została przyznana za opracowanie i wdrożenie w przemyślne nowych nośników na bazie surowców odnawialnych otrzymywanych w bezodpadowej biorafinerii.

Adres wydarzenia

Audytorium 1.4, Chemia C