Seminarium Wydziałowe | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Wydarzenia

Seminarium Wydziałowe

30 January 2025 12:15 - 14:00

Dnia 30.01.2025 w godzinach 12:15-14:00 w Audytorium 1.4 odbędą się dwa seminaria wydziałowe. W ramach seminarium wydziałowego wystąpienia przedhabilitacyjne wygłoszą Pan dr inż. Mariusz Szkoda oraz Pani dr inż. Patrycja Makoś-Chełstowska.

Godz 12:15, dr inż. Mariusz Szkoda

Temat wystąpienia przedhabilitacyjnego: „Metody otrzymywania, modyfikacji oraz wykorzystania materiałów do konwersji i magazynowania energii”.

Absolwent Politechniki Gdańskiej, Wydziału Chemicznego kierunku Technologie Ochrony Środowiska. Jego badania koncentrują się na zagadnieniach związanych z magazynowaniem i konwersją energii, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań materiałowych. Praca habilitacyjna oraz tematyka wystąpienia skupiają się na czterech kluczowych obszarach badawczych: i) Interkalacja i eksfoliacja materiałów warstwowych – obejmująca analizę mechanizmów tych procesów oraz ich potencjalnych zastosowań w różnych dziedzinach technologii; ii) Fotokatalityczne i fotoelektrochemiczne właściwości materiałów – z uwzględnieniem podejść do ich syntezy i charakterystyki; iii) Elektrochemiczne generowanie wodoru – wykorzystanie opracowanych materiałów do efektywnej produkcji wodoru jako czystego nośnika energii; iv) Superkondensatory – synteza materiałów organicznych i hybrydowych (organiczno-nieorganicznych) do zastosowań w magazynowaniu energii o wysokiej wydajności. Dr inż. Szkoda łączy w swojej pracy badawczej interdyscyplinarne podejście, integrując chemię, inżynierię materiałową oraz metody fizyki ciała stałego.

Godz: 13:15, dr inż. Patrycja Makoś-Chełstowska

Temat wystąpienia przedhabilitacyjnego: „Projektowanie, charakterystyka i zastosowanie cieczy (głęboko) eutektycznych jako nowych mediów sorpcyjnych w oczyszczaniu paliw, biopaliw i surowców do ich produkcji”.

Absolwentka Politechniki Gdańskiej, Wydziału Chemicznego kierunku Technologia chemiczna, specjalność Analityka techniczna i przemysłowa. Posiada stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk technicznych. Zajmuje się otrzymywaniem i charakterystyką nowych zielonych rozpuszczalników na bazie cieczy głęboko eutektycznych (DES) i zastosowaniu ich w różnych technikach separacyjnych. W ramach badań stanowiących osiągnięcie habilitacyjne zaprojektowano i otrzymano wiele nowych DES, które poddano szczegółowej charakterystyce i wykorzystano jako media sorpcyjne w procesach absorpcji, adsorpcji i ekstrakcji. Otrzymane DES umożliwiły między innymi opracowanie skutecznych metod absorpcyjnego usuwania lotnych związków organicznych z modelowych strumieni biogazu oraz zwiększenie pojemności sorpcyjnej komercyjnie dostępnych adsorbentów, jak i adsorbentów na bazie odpadów. Ponadto, opracowano nowe metody separacji inhibitorów fermentacji z hydrolizatów i brzeczek pofermentacyjnych, które umożliwiły uzyskanie większej efektywności produkcji biowodoru oraz pozwoliły na oczyszczenie brzeczek i odzyskanie cennych produktów. Otrzymano również nowe i efektywne superhydrofobowe i oleofilowe materiały sorpcyjne na bazie gąbek melaminowych oraz cieczy głęboko eutektycznych do separacji ropy naftowej z wody.