Seminarium wydziałowe "Inżynieria chemiczna AD 2025" | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Wydarzenia

Seminarium wydziałowe "Inżynieria chemiczna AD 2025"

24 Kwiecień 2025 12:15

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej ma zaszczyt zaprosić na seminarium, które odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2025 roku na Wydziale Chemicznym PG o godzinie 12:15 w Audytorium 1.4 w budynku Chemii C.

Tytuł wystąpienia: Inżynieria chemiczna AD 2025

Prelegent: Prof. dr hab. inż. Tomasz Sosnowski, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Politechnika Warszawska

Streszczenie:

Celem referatu jest przedstawienie wiodących tematów badawczych i kierunków rozwoju krajowej inżynierii chemicznej na tle stanu tej dyscypliny naukowej w Europie. Prezentacja zostanie oparta na danych pochodzących m.in. z Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN oraz Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej (EFCE). Wskazane zostaną perspektywy pożądanego komplementarnego rozwoju współczesnej technologii i inżynierii chemicznej.

Biogram:

Prof. dr hab. inż. Tomasz Sosnowski jest Przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Chemiczna Politechniki Warszawskiej, pełni także funkcję prodziekana ds. nauki i rozwoju Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW. Jest członkiem Radcy Doskonałości Naukowej oraz Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN. W roku 2022 został wybrany do Rady Zarządzającej Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej (EFCE). W ramach tej federacji współtworzył sekcję naukową „Chemical Engineering as Applied to Medicine”, której obecnie przewodniczy.

W badaniach naukowych koncentruje się na dynamice układów dyspersyjnych, zwłaszcza w kontekście ich zastosowań w medycynie (m.in. aerozole inhalacyjne, mikro- i nanostruktury stosowane jako nośniki leków), a także zagadnieniami transportu masy oraz znaczeniem zjawisk powierzchniowych w organizmie. W latach 1999-2000 pracował w Lovelace Respiratory Research Institute (Albuquerque, USA), badając procesy związane z powstawaniem i przepływem cząstek aerozolowych oraz ich wpływem na zdrowie.

Adres wydarzenia

Audytorium 1.4, Chemia C