"Poprawa wydajności matrycy czujników poprzez woltamperometryczną detekcję cząstek jonowych" | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Wydarzenia

"Poprawa wydajności matrycy czujników poprzez woltamperometryczną detekcję cząstek jonowych"

16 May 2025 14:15 - 15:00

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Knowledge Transfer poświęconego elektrochemii!

Temat: Poprawa wydajności matrycy czujników poprzez woltamperometryczną detekcję cząstek jonowych
Prelegentka: dr inż. Emilia Witkowska Nery, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, Warszawa

Kiedy: 16 maja 2025 (piątek)
Godzina: 14:15 - 15.00
Gdzie: Audytorium 3/11, Centrum Nanotechnologii A, Politechnika Gdańska
Dostępna także transmisja online na platformie Microsoft Teams.

Emilia Witkowska Nery -Kierownik Grupy Badawczej Sensor Arrays (http://sensorarrays.com.pl/) w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Grupa zajmuje się opracowywaniem metod badawczych z wykorzystaniem matryc czujników, w tym elektronicznych języków i systemów wieloczujnikowych, wspomaganych uczeniem maszynowym, do analizy złożonych próbek, takich jak hodowle komórkowe czy bioprocesy.

Ukończyła studia magisterskie z chemii, specjalizując się w biotechnologii, na Politechnice Warszawskiej w 2010 roku. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskała w 2015 roku na Uniwersytecie UNICAMP w Brazylii pod opieką prof. Lauro Kuboty. Ceni zdobywanie praktycznego doświadczenia — odbyła staże w instytucjach takich jak EPFL (Szwajcaria), Jiliang University (Chiny), Chalmers University of Technology (Szwecja), Oxford University (Wielka Brytania) i innych. Jest laureatką wielu nagród, m.in. stypendium FNP Start, stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz nagrody Springer Theses. Aktywnie działa w swojej instytucji – wcześniej jako członek Rady Naukowej IChF PAN, a obecnie jako przewodnicząca grupy ds. Planu Równości Płci.

Opis wykładu:

Elektroniczne języki to systemy czujników, w których dane z poszczególnych sensorów nie są analizowane osobno, lecz jednocześnie za pomocą algorytmów wielowymiarowych. Po odpowiednim wytrenowaniu takiego algorytmu na wystarczającej liczbie próbek, można analizować próbki nieznane — przypisując je do określonych grup (np. pacjenci zdrowi lub chorzy na raka) w ramach klasyfikacji lub przypisując im konkretne wartości za pomocą regresji wielowymiarowej.

Elektrochemiczne oznaczanie ilościowe jonów przeprowadza się zazwyczaj przy użyciu elektrod potencjometrycznych. W tym przypadku sygnał stanowi średnią wszystkich procesów zachodzących na granicy membrany i próbki. Analiza współczynników selektywności, opisujących preferencję czujnika względem jonu głównego w porównaniu do innych jonów, pokazuje, że w przypadku złożonych próbek zawierających liczne jony zakłócające, odpowiedź czujnika może być obarczona znacznym błędem.

Najpierw pokażemy, w jaki sposób zmiany w składzie matrycy oraz doborze algorytmu mogą pomóc w ograniczeniu problemów związanych z czujnikami potencjometrycznymi. Następnie zaprezentujemy przykłady, jak wykorzystanie wyższej wymiarowości danych o jonach, możliwe dzięki pomiarom woltamperometrycznym, może znacząco poprawić skuteczność matryc czujników — umożliwiając wykrywanie złożonych próbek o zmiennym sygnale tła i obecności substancji zakłócających.

🔗Więcej informacji:

FB: Koło Naukowe REDOX

📣 Organizatorzy:
Koło Naukowe REDOX, ECS – Gdańsk Tech Student Chapter

Adres URL dla wydarzenia ONLINE

Dołącz do wydarzenia

Adres wydarzenia

Audytorium 3/11, Centrum Nanotechnologii A, Politechnika Gdańska