Dr inż. Andrzej Rogala Ambasadorem Innowacyjności | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-27

Dr inż. Andrzej Rogala Ambasadorem Innowacyjności

Andrzej Rogala
Dr inż. Andrzej Rogala

Miło nam poinformować, że dr inż. Andrzej Rogala uzyskał prestiżową nagrodę Ambasadora Innowacyjności, która przyznawana jest przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki.

Nagroda została przyznana za zaangażowanie w liczne projekty, mające na celu rozwój innowacji w Polsce, a w szczególności za rozwój badań w ramach projektu "Rozwój technologii otrzymywania eteru dimetylowego pod kątem zagospodarowania małych złóż węglowodorów" dofinansowanego z POIR 4.1.1 w ramach wspólnego przedsięwzięcia INGA organizowanego przez NCBiR i PGNiG SA. Eter dimetylowy może być wytwarzany z odnawialnych źródeł energii np. biomasy i z powodzeniem może zastępować nie tylko olej napędowy w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, ale ma też potencjał częściowo zastąpić paliwo LPG. Najważniejszym aspektem wdrożenia DME (eter dimetylowy) jest niskoemisyjność. Oznacza to, że jeśli zastąpi się nim klasyczne paliwo, to spaliny będą dużo czystsze – bez emisji cząstek stałych, które są szczególnie niekorzystnie dla naszego zdrowia.

– W ramach badań własnych, umowy z PGNiG i realizowanego projektu opracowaliśmy nowe, ulepszone katalizatory (zgłoszenie patentowe w trakcie procedowania przez PGNiG) cechujące się dłuższą żywotnością i lepszą selektywnością w porównaniu do ich komercyjnych odpowiedników. Ponadto, pomyślnie przetestowaliśmy rozwiązania na poziomie instalacji modelowej (około 1 tony DME/miesiąc) wraz z zaawansowanymi metodami oczyszczania strumieni, dedykowanymi obiegami syntezy i odzysku ciepła. W chwili obecnej jesteśmy na etapie budowy instalacji demonstracyjnej. Wyniki prac jak i realizowana tematyka w zakresie nowych technologii syntez paliw syntetycznych, jak również produkcji wodoru i jego magazynowania spotykają się z pozytywnym odbiorem zarówno od strony potencjalnych odbiorców technologii (przedsiębiorstwa paliwowe, energetyczne, produkcyjne) jak i mediów, gdyż niewątpliwie wpisują się w aktualną strategię zrównoważonego rozwoju – wyjaśnił dr inż. Andrzej Rogala.

295 wyświetleń