Nagroda im. prof. Jacka Namieśnika wręczona! | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-01

Nagroda im. prof. Jacka Namieśnika wręczona!

Anna Lisowska-Oleksiak trzymająca w górze Nagrodę im. prof. J. Namieśnika
Na zdjęciu od lewej: prof. Marek Dzida, laureatka nagrody prof. Anna Lisowska-Oleksiak, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Agata Kot-Wasik. Fot. J. Stangret/WCh PG
Nagroda została ustanowiona w roku 2020 przez Dziekana Wydziału Profesor Agatę Kot-Wasik i ma upamiętniać dokonania śp. Profesora Jacka Namieśnika – wieloletniego Dziekana Wydziału oraz Rektora Politechniki Gdańskiej oraz ma uhonorować osobę, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju naszego Wydziału. Pierwszą Laureatką została Profesor Anna Lisowska-Oleksiak z Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych. Zatem poprzeczka została wysoko zawieszona.

W dniu 24.06. 2022r. odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. prof. Jacka Namieśnika (I edycja).

Na początku gali Pani Dziekan przedstawiła ideę powstania Nagrody, a także wyniki prac Kapituły. Z kolei Profesor Piotr Dominiak, bliski współpracownik i przyjaciel Profesora Namieśnika (przypomnijmy, że profesor P. Dominiak pełnił funkcję Prorektora Politechniki Gdańskiej ds. internacjonalizacji i innowacji) w kilku osobistych i jakże ciepłych słowach przypomniał sylwetkę zmarłego Patrona Nagrody oraz podkreślił jaki bardzo motywujący wpływ na Jego rozwój naukowy miał Profesor Namieśnik. Zresztą nie tylko na jego rozwój. Większość z nas tak wiele Jemu zawdzięcza.

Z laudacji Profesora Macieja Bagińskiego można było się sporo dowiedzieć o naszej Laureatce. O przebiegu jej kariery, dokonaniach naukowych oraz pasjach pozanaukowych, którymi są taternictwo, spacery i „green fingerstwo”. Wreszcie głos zabrała sama Bohaterka uroczystości. Wspominała swoje początki, dziękowała swoim mentorom i mistrzom w tym Profesorowi Namieśnikowi. Laureatka nie kryła wzruszenia, a nawet łez, podziękowała współpracownikom za wiele lat satysfakcjonującej pracy naukowej i dydaktycznej. Profesor Lisowska-Oleksiak została nagrodzona między innymi za stworzenie szkoły naukowej oraz za promowanie młodej kadry akademickiej. Po swoim wystąpieniu mogła wreszcie odetchnąć i w spokoju wysłuchać życzeń i gratulacji od zgromadzonych Gości. Pierwsze życzenia popłynęły od współpracowników Pani Profesor, na czele z Kierownikiem Katedry  panią dr hab. inż. Ewą Wagner-Wysiecką oraz wychowanków Laureatki. Aż trzech z nich jest pracownikami Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych i odnosi sukcesy w pracy badawczej. Gratulacje osobiście złożyli wszyscy pracownicy i doktoranci Katedry. Następnie Pan Rektor Dzida odczytał list gratulacyjny od Jego Magnificencji Rektora Politechniki Gdańskiej Profesora Krzysztofa Wildego. Kolejnym mówcą był Profesor Maciej Bagiński, który podarował Pani Profesor prezent w postaci najstarszego francuskiego destylatu zwanego armaniak (fr. Armagnac), którego zbiory przypadały właśnie na rok 1977 tj. rok, w którym nasza Laureatka rozpoczęła swoją pracę naukową na Wydziale Chemicznym. Dodatkowo Profesor pokusił się o mini wykład nt. różnic między armaniakiem a koniakiem oraz przedstawił skład chemiczny tego pierwszego. Ostatnim mówcą była Profesor Shela Gorinstein z Uniwersytetu Hebrajskiego, która łamiącym się głosem wspominała Profesora Namieśnika jako wybitnego naukowca, ale też niezwykłego człowieka.

Zwieńczeniem uroczystości był krótki, popularnonaukowy wykład wychowanka pani Profesor Lisowskiej-Oleksiak, wielokrotnie nagradzanego, młodego naukowca dr inż. Mariusza Szkody.

Piękną statuetkę, w formie kryształu 3d z wygrawerowanym laserowo gmachem zabytkowego budynku Chemii A, zaprojektowali Profesor Jakub Szczepański – prodziekan ds. nauki oraz pan Szymon Kowalski – doktorant pana Profesora z Wydziału Architektury PG. Mottem I edycji nagrody był cytat św. Augustyna „Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka. Może mu tylko dopomóc wyszukać prawdę we własnym sercu, jeżeli ją posiada”.

Uroczyste spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pani Krystyna Namieśnik, współpracownicy Profesora Jacka Namieśnika z kolegium rektorskiego, dziekani wydziałów PG, dziekani zaprzyjaźnionych Wydziałów – Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, goście ze środowiska chemików analityków z całej Polski oraz pracownicy Wydziału Chemicznego i Politechniki Gdańskiej. Laureatce w tych wyjątkowych chwilach towarzyszyła rodzina w osobach Siostry Barbary, Syna Piotra oraz Wnuczki Mai.

Wszystkim przybyłym na galę oraz uczestniczącym zdalnie w uroczystości serdecznie dziękujemy.

387 wyświetleń