Stypendium im. D. Fahrenheita przyznane na realizację projektu na Wydziale Chemicznym | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-11-18

Maria Alaide de Oliveira
Maria Alaide de Oliveira (Federalny Uniwersytet Pernambuco - UFPE)

W dniu 16 listopada br. zostały ogłoszone wyniki konkursu na stypendia dla zagranicznych doktorantów ufundowane przez Prezydent Miasta Gdańska w porozumieniu z Uczelniami Fahrenheita. Wśród trzech laureatów znalazła się Pani Maria Alaide de Oliveira z brazylijskiego Federalnego Uniwersytetu Pernambuco (UFPE), która będzie realizowała na naszym Wydziale projekt pt.: „Metal-Organic Framework-based catalysts for hydrogen generation from low molecular weight compounds” przy współpracy z dr inż. Natalią Łukasik z Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych. Staż Pani de Oliveira jest efektem współpracy Wydziału Chemicznego PG i uczelni z Brazylii oraz odbytego przez dr Łukasik półrocznego stażu podoktorskiego w zespole prowadzonym przez Prof. Joannę Kuleszę i Prof. Bráulio Silva Barrosa, z którego wywodzi się Pani de Oliveira. W ramach projektu Doktorantka będzie zajmować się otrzymywaniem nowych katalizatorów na bazie układów metaloorganicznych, ich charakterystyką i badaniem aktywności w procesie wytwarzania wodoru. Roczny staż rozpocznie się na początku 2023 roku.