Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana! | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-05

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana!

grafika tematyczna

Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology zostali laureatami Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii. Jest to 115. Nagroda Nobla w dziedzinie chemii. Nagrodę przyznano za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii.

Nagroda Nobla jest uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie nauki i nie tylko. Zgodnie z testamentem Alfreda Nobla, fundatora nagrody, od 1901 roku wyróżnienie przyznaje się w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii i literatury. Osobną kategorią jest też Nagroda Pokojowa. Nobel z ekonomii po raz pierwszy został wręczony w 1969 roku.

Kropka kwantowa to niewielki obszar przestrzeni ograniczony w trzech wymiarach barierami potencjału, wewnątrz którego uwięziona jest cząstka o długości fali porównywalnej z rozmiarami kropki. Prace tegorocznych noblistów w dziedzinie chemii pozwoliły stworzyć m.in. ekrany telewizorów i komputerów, które lepiej oddają kolory i są jaśniejsze. Dlatego Komitet Noblowski napisał, że laureaci "dodali koloru do nanotechnologii".

Kropki kwantowe rozświetlają obecnie ekrany komputerów i telewizorów opartych na technologii QLED. Biochemicy i lekarze wykorzystują je natomiast w mapowaniu tkanek biologicznych.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości mogą one przyczynić się do rozwoju tzw. giętkiej - elastycznej elektroniki, miniaturowych czujników, cieńszych ogniw solarnych oraz kryptologii kwantowej. 

Laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 milionów koron szwedzkich (około 4,41 miliona złotych).

2211 wyświetleń