Uroczystość nadania imienia Audytorium Chemicznemu | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-04-04

Uroczystość nadania imienia Audytorium Chemicznemu

Jacek Namieśnik
12 kwietnia 2024r. – uroczystość nadania Audytorium Chemicznemu imienia profesora Jacka Namieśnika

Pięć lat temu, 14 kwietnia 2019r., odszedł nagle prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, urzędujący rektor Politechniki Gdańskiej, przez cztery kadencje Dziekan Wydziału Chemicznego, wcześniej przez dwie kadencje jego Prodziekan, Kierownik Katedry Chemii Analitycznej od roku 1995, członek Senatu PG przez siedem kadencji.

Był wybitnym uczonym o rozpoznawalności międzynarodowej, wizjonerem, a w to, co robił, angażował się całym sercem. Jako wybitny specjalista z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska był pomysłodawcą nowych rozwiązań aparaturowych i metodycznych, dotyczących przygotowania próbek do analizy, twórcą metod do oznaczania wskaźników zanieczyszczenia powietrza, współtwórcą nowych sposobów wytwarzania gazowych mieszanin wzorcowych i bezmatrycowych materiałów odniesienia oraz technik badania jakości powietrza wewnętrznego.

Był członkiem licznych towarzystw i organizacji naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, dwukrotnie nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz dwóch doktoratów honoris causa: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Indeks cytowań niemal 900 prac, opublikowanych w wydawnictwach naukowych, których był autorem i współautorem, wynosi 35 000.

W rocznicę Jego śmierci, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej pragnie oddać Mu hołd i podziękować za 52 lata obecności na Wydziale, od dnia w którym rozpoczął studia, aż do śmierci. Uroczystość rozpocznie się 12 kwietnia 2024r. o godzinie 12.15 odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej jest wydawcą albumu, poświęconego życiu i pracy Profesora Jacka Namieśnika, który ukazał się w piątą rocznicę śmierci.