Odbyły się warsztaty dotyczące analizy lipidomicznej mleka kobiecego | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-09-26

Odbyły się warsztaty dotyczące analizy lipidomicznej mleka kobiecego

grafika tematyczna
fot. Jerzy Kwiatkowski /WCh PG

Dnia 12 września br. na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej odbyły się warsztaty i wykłady w ramach spotkania: HUMAN MILK LIPIDOMIC ANALYSIS WORKSHOP. To już  czwarte wydarzenie na Wydziale Chemicznym dofinansowane przez COST (Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych), w ramach akcji CA 19105 “EpiLipidNet” a pierwsze zajmujące się tematyką lipidomiki mleka ludzkiego.

Organizatorkami wydarzenia były dr hab. inż. Dorota Martysiak-Żurowska oraz prof. dr hab. inż. Agnieszka Bartoszek, z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób; byli to nie tylko pracownicy i doktoranci Wydziału Chemicznego, ale także osoby reprezentujące Gdański Uniwersytet Medyczny oraz uczelnie badawcze z Krakowa, Bydgoszczy i Warszawy.

Uczestnicy spotkania w ramach warsztatów mogli zapoznać się z technikami analitycznymi izolacji lipidów oraz metodologią analizy lipidomicznej mleka ludzkiego, a także wysłuchać sześciu bardzo interesujących wykładów dotyczących różnych aspektów badań nad tym ważnym pokarmem. Najnowsze osiągnięcia swojej pracy badawczej przedstawili pracownicy Wydziału Chemicznego dr hab. inż. Adam Macierzanka , prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik, dr hab. inż. Weronika Hewelt-Belka oraz prof. dr hab. inż. Agnieszka Bartoszek. Zaproszenie na wydarzenie przyjęła również położna Izabela Drążkowska, koordynator Banku Mleka Kobiecego w Gdańsku przy GUMed oraz dr Julia Kuligowski z Health Research Institute La Fe w Walencji, która przyjechała specjalnie na to wydarzenie z Hiszpanii.