Kolejni Laureaci konkursów grantowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-23

Kolejni Laureaci konkursów grantowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Logo NCN

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że otrzymaliśmy finansowanie w ramach konkursu OPUS i SONATA.

Prof. dr hab. inż. Bożena Zabiegała otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 424 132 zł w ramach konkursu OPUS 22 na działanie naukowe pt. Charakterystyka i wpływ na zdrowie frakcji zawieszonej obecnej w środowisku wewnętrznym ośrodków opieki nad osobami starszymi i placówek opieki nad dziećmi. Głównym celem projektu jest kompleksowa ocena stopnia narażenia dzieci i osób starszych na obecność cząstek materii zawieszonej w powietrzu wewnętrznym placówek opieki nad dziećmi (np. domy dziecka) oraz ośrodków opieki nad osobami starszymi (tzw. domy pomocy społecznej). Planowana jest charakterystyka cząstek o średnicach w zakresie od 10 nm do 10 μm w kontekście ich masy, liczby (z podziałem na konkretne frakcje), struktury i obecności na ich powierzchni związków chemicznych takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne czy pestycydy oraz patogenów. Planuje się również rozszerzenie zakresu prac badawczych o oznaczanie w powietrzu wewnętrznym wybranych lotnych związków organicznych, ze szczególnym uwzględnieniem substancji sklasyfikowanych jako prekursory ozonu troposferycznego.

 

Dr inż. Weronika Hewelt-Belka otrzymała finansowanie w ramach konkursu SONATA na badania w projekcie pt. "Nowe metody izolacji, rozdzielania i charakteryzacji zewnątrzkomórkowych pęcherzyków w oparciu o techniki dwuwymiarowej wysokosprawnej chromatografii cieczowej i spektrometrii mas". Projekt będzie realizowany w latach 2022-2025, a finansowanie wynosi 1 431 000 zł.

Celem projektu jest zbadanie możliwości wynikających z zastosowania  jedno- i dwuwymiarowej wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) do izolacji i rozdzielenia pęcherzyków zewnątrzkomórkowych. Solidna i wydajna technika wysokosprawnej chromatografii cieczowej, zwłaszcza łączona ze spektrometrią mas, mogą przyspieszyć podstawowe badania i kontrolę jakości leków zawierających EV. 

W ramach projektu planowane jest i) opracowanie nowej metody HPLC opartej na chromatografii oddziaływań hydrofobowych (HIC) do efektywnej izolacji i rozdzielenia subpopulacji EV; ii) opracowanie metody z użyciem dwuwymiarowej chromatografii cieczowej wykorzystującej dwa z trzech ortogonalnych trybów rozdzielenia opartych na hydrofobowości, wielkości i właściwościach jonowych do rozdzielenia frakcji EV; iii) opracowanie metody LC-Q-TOF do badania składu lipidowego frakcji EV.

Do opracowania metody jako próbki biologiczne zostaną wykorzystane EV pozyskane z ludzkiej surowicy i komórek cyjanobakterii. Frakcje subpopulacji EV zostaną scharakteryzowane za pomocą technik, takich jak mikroskopia elektronowa, Western Blot i analiza śledzenia nanocząstek. Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z naukowcami: Prof. Dr Sebastiaan Eeltink, Department of Chemical Engineering at the Vrije University of Brussels, dr Paulo Oliveira from Institute for Research and Innovation in Health, University of Porto oraz dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak.
 

Laureatkom gratulujemy i życzymy samych sukcesów w trakcie realizacji ambitnych planów badawczych.

82 wyświetleń