Podstawy biologii z elementami biologii komórki | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Podstawy biologii z elementami biologii komórki

Osoba odpowiedzialna:  dr hab. Ewa Augustin, prof. uczelni

Prowadzący:dr hab. Ewa Augustin, dr hab. Gracjana Klein-Raina

Przedmiot na celu zapoznanie studentów z budową i funkcją zarówno komórki prokariotycznej, jak i eukariotycznej oraz wirusów, z uwzględnieniem mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za ich prawidłowe funkcjonowanie. Podczas wykładów omawiane będą m.in. następujące zagadnienia: budowa i funkcja komórki prokariotycznej, budowa i funkcja wirusów, mechanizmy transferu genów, system CRISPR/Cas, proces replikacji i podział komórkowy u Prokariota, transkrypcja u prokarionów i eukarionów oraz jej regulacja (RNA splicing i processing; post-transkrypcyjna kontrola ekspresji genów; regulatorowe RNA), translacja i post-translacyjna kontrola ekspresji genów, budowa i funkcja komórki eukariotycznej, sygnalizacja wewnątrz- i międzykomórkowa, budowa i funkcje cytoszkieletu, oddziaływanie komórek między sobą, regulacja cyklu komórkowego u Eukariota, podział komórki eukariotycznej, patologia i śmierć komórki.

Przedmiot obejmuje wykłady (30 h) w semestrze 1 oraz laboratoria (45 h) w semestrze 2. Wykłady kończą się egzaminem, warunkiem zaliczenia przedmiotu w 1 semestrze jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu pisemnego (60%). Jest to warunek niezbędny do udziału w laboratoriach w 2 semestrze.

Dodatkowe materiały dydaktyczne, zarówno do wykładów jak i do zajęć laboratoryjnych, znajdują się na stronie kursu Podstawy biologii z elementami biologii komórki w serwisie eNauczanie.