Sukcesy Koła Naukowego "TECH-POL" | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-05-16

Sukcesy Koła Naukowego "TECH-POL"

KNTP
Opiekunowie Koła Naukowego „TECH-POL”; dr inż. Ewa Głowińska; dr inż. Paulina Kosmela; dr inż. Krzysztof Formela.

Z radością informujemy, że Koło Naukowe Technologii Polimerów "TECH-POL", działające w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego, otrzymało wsparcie finansowe na realizację dwóch projektów badawczych.

Pierwszy z projektów, o tytule "Innowacyjne metody zagospodarowania produktów recyklingu tworzyw sztucznych do otrzymywania zrównoważonych materiałów poliuretanowych", otrzymał dofinansowanie w ramach IV edycji programu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje", który jest inicjatywą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania wynosi 60 370 zł. Przedmiotem projektu jest zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych na drodze recyklingu, celem opracowania nowych, innowacyjnych materiałów poliuretanowych. Jako źródło odpadów z tworzyw sztucznych wykorzystane zostaną butelki wyprodukowane z poli(tereftalanu etylenu), tzw. butelki PET, które po przeprowadzonym recyklingu mechanicznym i chemicznym zostaną wykorzystane do otrzymania zrównoważonych materiałów poliuretanowych.

Drugi projekt badawczy, realizowany w ramach Programu Technetium Talent Management Grants, stanowiącego element realizacji zadań programu IDUB o tytule "Wzmocnione żywice fotopolimerowe jako innowacyjne materiały do wydruku 3D techniką SLA form stosowanych w prasach ciśnieniowych", otrzymał dofinansowanie w wysokości 24 750 zł. Celem projektu jest otrzymanie wzmocnionych żywic fotopolimerowych do zastosowań w druku 3D w technologii SLA (sterolitografii). Zmodyfikowane żywice zostaną wykorzystane do modelowania form odlewniczych przeznaczonych do prasowania ciśnieniowego w wysokiej temperaturze.

Kierownictwo nad projektami sprawują opiekunowie Koła „TECH-POL”: dr inż. Paulina Kosmela, dr inż. Ewa Głowińska oraz dr inż. Krzysztof Formela.

Oba projekty stanowią istotny wkład w rozwój badań nad polimerami oraz otwierają nowe perspektywy dla członków Koła Naukowego Technologii Polimerów "TECH-POL".

48 wyświetleń