Zakończone sukcesem wdrożenie wynalazku twórców z KTP | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-01-14

Zakończone sukcesem wdrożenie wynalazku twórców z KTP

NOPLA

W firmie Bio Plast Pom Sp. z o.o. w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie) wdrożono w połowie roku 2024 opracowany w Politechnice Gdańskiej wynalazek, chroniony patentem EP3064542, dotyczący technologii produkcji biodegradowalnych i kompostowalnych granulatów ze skrobi termoplastycznej oraz kompozycji biopolimerowych otrzymywanych z jej udziałem.

Prace wdrożeniowe realizował zespół pracowników Katedry Technologii Polimerów w składzie: dr inż. Maciej Sienkiewicz (kierownik), dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, mgr inż. Przemysław Gnatowski oraz mgr inż. Edyta Piłat. Obejmowały one dostosowanie składu i warunków przetwórstwa opatentowanych biodegradowalnych kompozycji skrobiowych do produkcji w skali przemysłowej opakowań twardych i wyrobów jednorazowego użytku. W ramach tych prac zespół zaprojektował przemysłową linię produkcyjną, dokonał jej rozruchu oraz przeszkolił zespół produkcyjny, przekazując pełną kontrolę nad przemysłową produkcją biodegradowalnych i kompostowalnych granulatów firmie Bio Plast Pom. Granulaty te wprowadzone zostały na rynek pod nazwą handlową NOPLA.

NOPLA wyróżnia się unikalnym procesem modyfikacji skrobi, który jest fizyczny, a nie chemiczny. Dzięki temu materiał ten nie generuje mikroplastików podczas biologicznego rozkładu, co stanowi istotną zaletę w kontekście globalnej walki z zanieczyszczeniem środowiska. Ulega biodegradacji w środowisku wody morskiej, słodkiej oraz w glebie, a także w przemysłowych i domowych kompostownikach. Czas jego rozkładu w środowisku przemysłowym został skrócony z 6 do 3 miesięcy. Potwierdzeniem proekologicznego charakteru produktu NOPLA jest uzyskanie certyfikatów podatności na kompostowanie, które wydane zostały przez TUV Austria. Należy również podkreślić, że NOPLA, jako pierwsze tworzywo produkowane w Polsce, uzyskało certyfikat pełnej biodegradowalności w wodzie słodkiej (OK biodegradable WATER). Zdobyło również uznanie przetwórców tworzyw, co zostało uhonorowane Złotym Medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków CONCOURS LEPINE w Paryżu i medalem w kategorii Techniki Specjalne na XXVIII Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Zespołowi twórców za wdrożenie wynalazku przyznano natomiast Nagrodę im. Tadeusza Pompowskiego, za wybitne osiągnięcie naukowe i technologiczne o dużym znaczeniu społecznym.

Pełen zakres informacji o wdrożonym materiale NOPLA można znaleźć pod adresem:

https://plastpom.com.pl/bio-tworzywo-nopla/

36 wyświetleń