Chemometria i metodologia pracy doświadczalnej | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Chemometria i metodologia pracy doświadczalnej

Osoba odpowiedzialna: dr inż. Tomasz Laskowski

Ideą kursu jest zaznajomienie Studenta z technikami obróbki dwóch rodzajów zbiorów danych:

1. gdy liczba obiektów/próbek znacznie przekracza ilość zmiennych – podejście statystyczne;
  2. gdy liczba zmiennych przekracza ilość obiektów – podejście chemometryczne.

Celem nadrzędnym takiej obróbki jest ekstrakcja użytecznej informacji z wielowymiarowych zbiorów danych. Aby to umożliwić, przedstawiamy:

• techniki kontroli oraz transformacji danych doświadczalnych;
  • techniki wizualizacji danych doświadczalnych;
  • rodzaje i zastosowanie testów statystycznych;
  • techniki analizy rozpoznawczej, w tym analizę podobieństwa oraz analizę głównych składowych (ang. PCA);
  • metody planowania doświadczeń;
  • modelowanie zależności oraz regresję liniową.

Pracujemy zarówno w arkuszach kalkulacyjnych, jak i korzystamy z języków programowania (Python oraz R).

Przedmiot składa się z wykładu (15h) oraz komputerowych zajęć laboratoryjnych (30h). Do zaliczenia wymagane jest zdanie kolokwium wykładowego oraz zaliczenie laboratorium na poziomie co najmniej 60%.