Chemoterapeutyki przeciwnowotworowe | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Chemoterapeutyki przeciwnowotworowe

Osoba odpowiedzialna:  dr inż. Agnieszka Potęga (agnieszka.potega@pg.edu.pl)

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami dotyczącymi chemioterapii czyli jednej ze skutecznych metod walki z chorobą nowotworową. Podczas wykładów omawiane będą m.in. historia leczenia nowotworów i chemioterapii, podstawy procesu nowotworzenia (kancerogenezy), rodzaje chemioterapii, istniejące leki przeciwnowotworowe według celów molekularnych z uwzględnieniem ich mechanizmów działania, zastosowań klinicznych oraz toksycznych efektów ubocznych. Studenci zostaną także zapoznani z problemami związanymi z projektowaniem nowych leków i opracowywaniem nowych strategii terapeutycznych w leczeniu nowotworów u ludzi.

Przedmiot prowadzony jest dla kierunku Biotechnologia leków i Inżynieria biomedyczna (strumień: Chemia w medycynie), obejmuje 30 godzin wykładów w semestrze 2, studia II stopnia. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z dwóch sprawdzianów (próg zaliczeniowy: 60%) – ocena końcowa jest oceną średnią.

Dodatkowe informacje o przedmiocie i materiały dydaktyczne znajdują się na stronie kursu Chemoterapeutyki przeciwnowotworowe w serwisie eNauczanie.