Toksykologia | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Toksykologia

Osoba odpowiedzialna:  dr inż. Monika Pawłowska

Przedmiot prowadzony jest na kierunku Inżynieria Biomedyczna, II stopień, semestr II, specjalność: Chemia w medycynie. Obejmuje 15 godzin wykładu oraz 15 godzin seminarium. W trakcie wykładów prezentowane są zagadnienia związane z toksycznym działaniem związków ksenobiotycznych w żywym organizmie, a w szczególności: właściwości wpływające na toksyczność związków, losy trucizn w organizmie: ich wchłanianie, dystrybucja, metabolizm, wiązanie z biomolekułami oraz wydalanie, odpowiedź organizmu wobec związków toksycznych: reakcje obronne oraz rozwój działania toksycznego, w tym neurotoksyczność, genotoksyczność i immunotoksyczność. Część wykładów poświęcona jest również omówieniu mechanizmu działania wybranych grup związków toksycznych (np. metale ciężkie, WWA, dioksyny) oraz metod oceny efektów toksycznych. Na zajęciach seminaryjnych studenci przygotowują prezentację, w trakcie której omawiają wybrany przez siebie temat obejmujący zagadnienia z wykładów, często będący w zakresie ich badań dyplomowych.