Konkurs Ventus w obszarze Redivivus rozstrzygnięty | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-09-13

Konkurs Ventus w obszarze Redivivus rozstrzygnięty

Ventus Hydrogenii Redivivus

Duży nasz sukces!

Przyznano prawie 3 mln złotych w pierwszej edycji programu Ventus Hydrogenii Redivivus w obszarze Redivivus, który stanowi element wspierania realizacji zadań programu IDUB w zakresie działalności badawczo-wdrożeniowej.

Zgodnie z regulaminem konkursu maksymalna kwota dofinansowania projektu finansowanego z programu wynosi 1 000 000 PLN brutto, a okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż 24 miesiące.

Finasowanie otrzymał projekt z naszego Wydziału: "Recycling technology of crystalline silicon photovoltaic modules", którego autorem jest prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska, a przyznane środki wynoszą: 950 750 zł.

Projekt badawczo-wdrożeniowy „Recycling technology of crystalline silicon photovoltaic modules” obejmuje wykonanie prac przedwdrożeniowych, mających na celu uruchomienie przemysłowego procesu recyklingu modułów fotowoltaicznych, wytworzonych na bazie mono- i polikrystalicznych ogniw krzemowych w oparciu o badania, wykonane w skali laboratoryjnej na etapie prac nad opatentowanym wynalazkiem. Tematyka projektu obejmuje technologie o znaczeniu kluczowym dla gospodarki: gospodarki o obiegu zamkniętym w obszarze urządzeń do konwersji energii odnawialnej (recykling modułów fotowoltaicznych). Głównym celem recyklingu modułów fotowoltaicznych jest zmniejszenie ilości odpadów, ograniczenie zużycia cennych materiałów oraz energii w procesach dalszej produkcji.

W ramach pierwszej edycji konkursu w obszarze Redivivus finansowanie otrzymały także projekty: „Circular economy for wind turbine blades: developing a management system for the structural and architectural reuse of multicomposite material”, kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka (WILiŚ) oraz "Bio&EnergyRecovery system for sustainable energy and product recovery at small wastewater treatment plants (S-WWTPs)", którym kierować będzie dr hab. inż. Jan Wajs (WIMiO).

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o wynikach programu Ventus można znaleźć na stronie: