3,7 mln euro na projekty badawcze | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-10-24

3,7 mln euro na projekty badawcze

uczestnicy spotkania
Od lewej: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prodziekan ds. nauki Wydziału Chemicznego, dr inż. Iwona Cichowska-Kopczyńska, dr inż. Robert Aranowski, Konrad Wojnarowski, dr inż. Jacek Karnowski. Fot. Jerzy Kwiatkowski /WCh PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, w tym z Wydziału Chemicznego, pokierują trzema międzynarodowymi projektami badawczymi, na które przyznano dofinansowanie w wysokości 3,7 mln euro w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Umowy o dofinansowanie podpisano 21 października, a ceremonii przewodniczył prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. W wydarzeniu wzięli udział Konrad Wojnarowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz wiceminister Jacek Karnowski. Badania realizowane będą we współpracy z partnerami z Danii, Szwecji, Niemiec i Litwy.

Podczas rozpoczęcia uroczystości Konrad Wojnarowski podkreślił, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w obszarze Południowego Bałtyku, która prowadzi do realizacji innowacyjnych rozwiązań, takich jak te dotyczące czystości naszego morza. Z kolei wiceminister Jacek Karnowski zwrócił uwagę na istotną rolę pomorskich przedsiębiorstw i samorządów w pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz w ochronie środowiska, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami w zalegających wrakach na dnie Bałtyku.

Wkład Wydziału Chemicznego w realizację kluczowych projektów badawczych

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej odgrywa ważną rolę w dwóch z trzech realizowanych projektów, które bezpośrednio dotyczą zagadnień związanych z zieloną energią oraz efektywnym zarządzaniem zasobami:

1. Wykorzystanie niskokalorycznego gazu do wytwarzania zielonej energii (LoCaGas). To projekt, prowadzony przez dr. inż. Roberta Aranowskiego, prof. PG z Wydziału Chemicznego. Jego celem jest opracowanie technologii pozwalających na wykorzystanie niskokalorycznego gazu do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Innowacyjne podejście naukowców z Politechniki Gdańskiej zakłada rozwój i testowanie trzech różnych technologii, z których jedna – oparta na reaktorze z wirującymi płynami – została opracowana na PG. Projekt ten, oprócz bezpośredniego wpływu na ograniczenie emisji metanu i gazów cieplarnianych, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
  1.  Nowe systemy zarządzania papierowymi odpadami opakowaniowymi (BePacMan). Dr inż. Iwona Cichowska-Kopczyńska z Wydziału Chemicznego przewodzi projektowi, którego celem jest opracowanie nowych rozwiązań i modeli biznesowych, które pozwolą na przekształcenie rynku opakowań papierowych z linearnego na cyrkularny. Innowacyjne podejście do recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego i efektywniejszego zarządzania odpadami.

O programie Interreg Południowy Bałtyk

Program Interreg Południowy Bałtyk wspiera transgraniczne projekty na obszarze Południowego Bałtyku, obejmując współpracę między Polską, Danią, Niemcami, Litwą i Szwecją. Celem programu jest wspieranie zrównoważonego rozwoju, innowacji oraz ochrony środowiska. W ramach obecnego okresu programowania, rozdysponowano już ponad 55 mln euro na 40 projektów, w tym na trzy realizowane przez Politechnikę Gdańską.

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.