Zapisz się na zajęcia uzupełniające z chemii | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-07-14

Zapisz się na zajęcia uzupełniające z chemii

grafika tematyczna

Zapraszamy studentów I roku studiów inżynierskich, na kurs uzupełniający z chemii, na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Zajęcia mają na celu wyrównanie poziomu wiedzy chemicznej, aby umożliwić efektywne uczestnictwo w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. To 10 spotkań, po trzy godziny lekcyjne (łącznie 30 godzin), w terminie od 15 do 26 września 2025 r. Cena jest bardzo atrakcyjna, ponieważ to zaledwie 375 zł za cały kurs. Dla osób spoza gdańska, jest możliwość zakwaterowania w akademiku.

Tematyka zajęć w roku akademickim 2025/26:

  1. Podstawowe pojęcia: Budowa materii. Struktura elektronowa atomów a układ okresowy. Konfiguracje elektronowe. Jednostki i ich przeliczanie. Mol, masa atomowa i molowa. Cyfry znaczące, zaokrąglanie liczb, notacja naukowa, niepewność wyniku.
  2. Obliczenia w chemii: Podstawowe funkcje i równania matematyczne przydatne w chemii. Przekształcenia algebraiczne. Rozwiązywanie równań i ich układów. Wykonywanie złożonych obliczeń z wykorzystaniem kalkulatora naukowego.
  3. Wzory i nomenklatura: Podstawowe typy wzorów chemicznych. Podstawy nomenklatury związków nieorganicznych, organicznych i kompleksowych.
  4. Prawa gazowe: Gaz doskonały, warunki normalne, równanie Clapeyrona. Prawo stosunków objętościowych Gay-Lussaca. Gęstość gazów. Prawo Daltona.
  5. Struktura i oddziaływania cząsteczek: Wiązania chemiczne. Wzory Lewisa cząsteczek i jonów, metoda VSEPR. Oddziaływania międzycząsteczkowe.
  6. Bilansowanie reakcji: Równania chemiczne. Bilansowanie równań utleniania i redukcji. Dobieranie środowiska reakcji redoks. Reakcje dysproporcjonowania.
  7. Stechiometria: Stechiometria wzorów, mieszanin i równań chemicznych. Obliczenia składu substancji. Wyprowadzanie wzorów empirycznych i rzeczywistych. Czystość substancji, wydajność reakcji.
  8. Roztwory wodne: Rozpuszczalność. Stężenia procentowe i molowe. Przeliczanie stężeń. Stechiometria reakcji w roztworach. Teorie kwasów i zasad. Analiza miareczkowa.
  9. Równowaga chemiczna: Kinetyka reakcji odwracalnych. Stan i stała równowagi. Obliczanie ilości reagentów w stanie równowagi. Równowaga w układach heterofazowych.
  10. Równowaga w roztworach wodnych: Dysocjacja. Silne i słabe elektrolity. Stała kwasowości i zasadowości. Prawo rozcieńczeń Ostwalda. Iloczyn jonowy wody, skala i wskaźniki pH. Hydroliza. Równowagi w układach zawierających związki kompleksowe i trudno rozpuszczalne.

Na zajęciach, kursanci powinni mieć ze sobą: układ okresowy, notatnik z kartkami w kratkę, przybory do pisania oraz kalkulator (powinien obsługiwać notację naukową oraz obliczanie pierwiastków wyższego stopnia i logarytmów). Na zajęciach będzie można korzystać z tabletów i telefonów komórkowych, jednak nie będzie to możliwe w trakcie kolokwiów na studiach, zatem najlepiej „zaprzyjaźnić się” z kalkulatorem naukowym.

Prowadzący:

dr inż. Andrzej Okuniewski
https://mostwiedzy.pl/andrzej.okuniewski
andrzej.okuniewski@pg.edu.pl
+48 58 347 25 92

Zapisy przyjmujemy w pierwszym tygodniu września (1-8.09), mailowo: joanna.rozga@pg.edu.pl

5 wyświetleń