Mikroskop Konfokalny ZEISS LSM 800 z detektorem Airyscan (Magdeburg, Niemcy)
Skanujący Laserowy Mikroskop Konfokalny ZEISS LSM 800 wykorzystuje wiązkę lasera jako źródło światła. Umożliwia dokonywanie tzw. przekrojów optycznych preparatu w osi Z (tzw. Z-stack). Ponadto, wyposażony jest w detektor AiryScan, który znacznie zwiększa rozdzielczość obrazu w 3D. Mikroskop ten pozwala na jednoczesne obserwowanie kilku znaczników w jednym preparacie oraz prowadzenie badań dotyczących kolokalizacji sygnałów z możliwością eksportu wykresu i danych liczbowych. Umożliwia obrazowanie preparatów utrwalonych jak i przyżyciowych, dzięki komorze inkubacyjnej z regulacją temperatury, atmosfery CO2 oraz poziomu O2.
Mikroskop fluorescencyjny Olympus IX83, Tokio, Japonia
Odwrócony Mikroskop fluorescencyjny Olympus IX83 wyposażony jest w komorę inkubacyjną z regulacją temperatury, atmosfery CO2 oraz poziomu O2, co pozwala na długotrwałą obserwację zmian zachodzących w żywych komórkach. Mikroskop ten znajduje zastosowanie w obrazowaniu komórek w czasie rzeczywistym, w zakresie mikroskopii fluorescencyjnej, kontrastowo-fazowej oraz świetlnej.
Mikroskop fluorescencyjny Olympus BX60 Tokio, Japonia
Mikroskop fluorescencyjny Olympus BX60 wyposażony jest w oświetlacz fluorescencyjny, lampę rtęciową oraz pryzmat Nomarskiego/DIC do światła przechodzącego. Posiada obiektywy: 4×, 10×, 20×, 40× i 100×, a filtry fluorescencyjne obejmują DAPI, FITC i rodaminę. Mikroskop ten znajduje szerokie zastosowanie w obrazowaniu preparatów w świetle fluorescencyjnym oraz przechodzącym.