Działalność NKCh SPG w roku akademickim 2023/24 | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-04

Działalność NKCh SPG w roku akademickim 2023/24

Logo NKCh SPG
Dobiegł końca rok akademicki 2023/24. Dla Studentów z Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej był to czas nowych wyzwań, ale także kontynuacji projektów, które przez lata wpisały się na stałe w zakres działalności Koła

1. Okresowy monitoring wód powierzchniowych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Od wielu lat, co kwartał, Członkowie Naukowego Koła Chemików prowadzą badania wód powierzchniowych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w celu monitorowania ich jakości. Jest to możliwe dzięki przychylności i gościnności Władz NPK, na czele z Panem Bartoszem Płóciennikiem, które wysoko cenią zaangażowanie Studentów NKCh SPG.

W roku akademickim 2023/24 znaczący impuls do rozwoju projektu stanowił grant ‘’Monitoring środowiska systemu rzecznego na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego’’ finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje”. Oprócz oznaczenia stężeń wybranych jonów oraz wykonania pomiarów parametrów fizykochemicznych (pH, konduktywność, temperatura, zawartość tlenu rozpuszczonego czy chemiczne zapotrzebowanie tlenu) wód powierzchniowych, wykonane zostały także analizy pod kątem obecności bakterii E. Coli dwiema technikami: filtracyjną oraz przy użyciu testów „Colilert”. W tym zakresie fachową pomocą i doświadczeniem wsparła nas Pani dr hab. Katarzyna Jankowska, prof. PG oraz Studenci z Koła Naukowego „MIŚ”. Projekt był realizowany w okresie od 15.05.2023 do 15.09.2024, zaś jego kierownikiem był dr hab. inż. Marek Lieder, prof. PG.

2. 10. edycja programu „Chemia bez granic”

W roku akademickim 2023/24 odbyła się już 10. edycja projektu „Chemia bez granic”, którego celem jest popularyzacja chemii wśród uczniów szkół średnich. Jest to cykl zajęć praktycznych, podczas których studenci mogą podzielić się z młodszymi kolegami i koleżankami swoją wiedzą z zakresu chemii nieorganicznej, organicznej, analitycznej i elektrochemii. Wykonywane doświadczenia niejednokrotnie pokrywają się z programem zajęć szkolnych, co ułatwia uczniom zapamiętanie materiału, którego uczą się z książek. Tegoroczną edycję uważamy za bardzo udaną i cieszymy się, że uczniowie tak licznie wykazują chęć do poszerzania chemicznych horyzontów.

3. Kursy i szkolenia 

Podczas szkolenia, które odbyło się 25.01.2024, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób przygotować ciekawe wystąpienie, jak powinna wyglądać dobra prezentacja oraz jak przedstawiać wyniki badań na plakatach naukowych. Serdecznie dziękujemy prowadzącemu szkolenie dr. inż. Pawłowi Kubicy za podzielenie się z nami cenną wiedzą i doświadczeniem.

W okresie od 11.03. do 06.05. odbył się także kurs „LaTeX lab” prowadzony przez Michała Szymankiewicza, podczas którego studenci nauczyli się podstaw tworzenia dokumentów przy pomocy oprogramowania LaTeX. Zdobyte umiejętności będą niewątpliwie przydatne podczas pisania sprawozdań
z laboratoriów, czy prac dyplomowych.

Oba szkolenia były wydarzeniami otwartymi dla wszystkich studentów WCh PG.

4. Wycieczka do Portu Czystej Energii 

19.02.2024 członkowie NKCh mieli okazję wziąć udział w wycieczce do Portu Czystej Energii
w Gdańsku. Uczestnicy zapoznali się z założeniami funkcjonowania spalarni odpadów oraz zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi wykorzystanymi w nowopowstałym obiekcie. Wycieczka była cennym doświadczeniem, podczas którego studenci mogli zobaczyć w całości nowoczesną instalację znajdującą się na terenie Portu Czystej Energii.

5. Pokazy popularnonaukowe

Naukowe Koło Chemików przeprowadziło w ubiegłym roku akademickim szereg pokazów chemicznych, podczas których zaprezentowane zostały efektowne reakcje, cieszące się zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych. Trzykrotnie nasi studenci odwiedzili Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Zorganizowany został także pokaz dla uczniów szkoły w Lublewie Gdańskim. Ponadto podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki oraz Pikniku Nauki Farenheita uczestnicy wydarzeń mogli wziąć udział w doświadczeniach chemicznych przygotowanych na stoiskach Koła.

6. Udział w wydarzeniach

Na zaproszenie BEST Gdańsk nasi Członkowie wygłosili prelekcje podczas BEST Green Talk. Zaprezentowane tematy dotyczyły ekologicznych rozwiązań w nauce i przemyśle. Studenci opowiadali o tematach bliskich ich zainteresowaniom naukowym, dzieląc się swoją wiedzą na temat ważnych aspektów zielonej chemii i technologii przyjaznej środowisku.

Stoisko NKCh pojawiło się także podczas Forum Organizacji i Kół Akademickich (FOKA), gdzie można było dowiedzieć się więcej o działalności Koła oraz samodzielnie wykonać proste doświadczenia chemiczne.

7. Współorganizacja konferencji „Chemia-Biznes-Środowisko”

W dniach 8-9 czerwca na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się konferencja naukowa Chemia-Biznes-Środowisko ChemBiŚ’2024, mająca na celu integrację środowiska młodych naukowców i podkreślenie roli chemii, biznesu chemicznego, zdrowia i ochrony środowiska w codziennym życiu. NKCh SPG miało przyjemność współorganizować jej tegoroczną edycję wraz z Kołami Naukowymi z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Było to dla nas niezwykle cenne doświadczenie- z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

83 wyświetleń