Gościmy 60 młodych osób na wydziale… | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-09

Gościmy 60 młodych osób na wydziale…

Wycieczka uczniów 1,2, i 3 klasy z Społecznego Liceum im. Polskich Noblistów w Kwidzynie
Wycieczka uczniów 1,2, i 3 klasy z Społecznego Liceum im. Polskich Noblistów w Kwidzynie; autor: Łukasz Piszczyk, PG
Dnia 08 lutego 2023 roku na terenie naszego Wydziału miała miejsce wycieczka  ze Społecznego Liceum im. Polskich Noblistów z Kwidzynia. Grupa zainteresowanych licealistów liczyła  60 osób, wraz z opiekunami. Nasi goście mieli możliwość poznać troszkę historii, a także bieżącej działalności Wydziału włącznie z  prezentacją najciekawszych laboratoriów, zarówno nowoczesnych jak i zabytkowych.  

Uczestnicy wycieczki zaczęli od wykładu dr inż. Bartłomieja Cieślika w Audytorium 1.4 w budynku Chemii C, skąd po krótkim wprowadzeniu i podziale na podgrupy przewodnik przedstawił historię wydziału oraz jego cele działania. Następnie uczestnicy przeszli do najstarszego wybudowanego na kampusie budynku (Chemii A), gdzie w grupach zwiedzali laboratorium chemii analitycznej, mogąc zobaczyć jak przebiega proces badawczy i jakie metody są stosowane w tej dziedzinie chemii. Jednocześnie odwiedzali laboratorium chemii fizycznej, gdzie uczestnicy mogli obserwować pracę dyplomantów i dowiedzieć się, jakie badania i eksperymenty są tam przeprowadzane. W trakcie pobytu w Chemii A licealiści zapoznali się z podziałem katedralnym całego budynku, a także gdzie mieszczą się najważniejsze audytoria i miejsca pracy studenta. W trakcie wycieczki uczestnicy mogli zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi od przewodnika. Poza aspektem naukowym zapoznaliśmy młodzież z możliwościami rozwoju, projektami naukowymi i stypendiami na Wydziale Chemicznym.

Po krótkiej, lecz intensywnej wycieczce grupa licealistów przystąpiła do zajęć praktycznych zorganizowanych przez członków KNTP „TECH-POL”.

Laboratorium 205 było miejscem baśni pod tytułem „Czy świat polimerów jest niezwykły?”. Studenci dzielili się zdobytą dotychczas wiedzą oraz doświadczeniem. Podczas prezentacji opowiadali o ekologicznych sztućcach, sztucznych skórach, kompozytach poliuretanowo-drzewnych, asfaltach, piłeczkach antystresowych, a także o innych mniejszych lub większych projektach obecnie realizowanych na terenie naszej katedry.

Laboratorium 209, które znamy z prac dyplomowych, zamieniło się w wytwórnię  elastycznych pianek poliuretanowych.  Najpierw był krótki  wstęp teoretyczny a następnie zadania praktyczne, ponieważ poprzez praktykę człowiek uczy się i zapamiętuje najwięcej.  Warsztaty obejmowały wykonanie własnej, kolorowej elastycznej pianki PUR. Uczniowie sami dodawali składniki i mieszali układ, a także mogli wybrać barwę swojego materiału.  

W laboratorium 107 nasi licealiści mogli przyjrzeć się bieżącym pracom jakie prowadzone były na drukarkach 3D. Kolorowy świat filamentów oraz żywic, drobnych upominków wykonanych na oczach naszych gości, skłaniał do podziwu. Praca w programach do obróbki zdjęć i wykonywania modeli przystosowanych bezpośrednio do druku wzbudzał zainteresowanie w postaci największej ilości pytań z pośród wszystkich stacji.

Pobyt na hali technologicznej obfitował w pokazy praktyczne, które obejmowały użycie prasy hydraulicznej, wytłaczarki dwuślimakowej czy mieszalnika typu brabender. Uczniowie mogli zapoznać się z obecnie prowadzonymi pracami w naszej Katedrze  dot. regeneratów gumowych, czy przyjrzeć się bieżące  produkcji filamentu do druku 3D. Dalsza część pobytu licealistów skupiła się na wykładzie z dr inż. Ewą Głowińską w naszym najstarszym Audytorium 100, ponownie w Chemii A.

Najważniejszym kryterium dobrze zorganizowanego pobytu jest uśmiech na twarzy naszych gości. A tego nie brakowało, w momencie kiedy się żegnaliśmy.

Podsumowując licealiści byli bardzo zadowoleni z pobytu na naszym Wydziale. Poznanie wydziału chemicznego od strony studenckiej było dla nich ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Jest to niespotykana okazja na zadawanie dowolnej ilości pytań, na których odpowiedzi nie udzielą wszelkie broszury czy informacje dostępne w Internecie.  Uczestnicy wycieczki wyrażali swoje zadowolenie z możliwości zobaczenia jak wygląda praca naukowców i studentów oraz zdobycia praktycznej wiedzy na temat dziedziny chemii.

Wycieczka odbyła się dzięki współpracy dr inż. Bartłomieja Cieślika oraz Przewodniczącego Koła KNTP „TECH-POL”.

Dziękujemy bardzo:
Kierownikowi Katedry Technologii Polimerów prof. dr hab. inż. Januszowi Dattcie,
za umożliwienie przeprowadzenia zajęć na terenie naszej Katedry.

Kierownikowi Katedry Chemii Fizycznej dr hab. inż. Jackowi Czubowi, prof. PG,
za umożliwienie wstępu na teren laboratorium Katedry.

Kierownikowi Katedry Chemii Analitycznej prof. dr hab. inż. Piotrowi Konieczce,
za umożliwienie wstępu na teren laboratorium Katedry.


Dziękujemy również: 

dr inż. Ewie Głowińskiej, 

dr inż. Paulinie Kosmeli, 

mgr inż. Agnieszce Susik,

mgr inż. Adamowi Olszewskiemu,

mgr inż. Przemkowi Gnatowskiemu,

mgr inż. Karolowi Baranowi

za opiekę dydaktyczno-naukową naszego przedsięwzięcia. 
 

Dziękujemy za oprowadzanie uczniów grupie:
Weronika Szydłowska, Aleksandra Ławniczak, Julia Zienkiewicz oraz Paweł Wojtasz. 


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym członkom koła: Agacie Rodak, Joannie Smorawskiej, Wiktorii Żukowskiej, Martynie Kordyzon oraz Karinie Kopczyńskiej. 
 

Zarząd KNTP „ TECH-POL” 

60 wyświetleń