Sukces w konkursie Sonata Bis 10 | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-03-01

Sukces w konkursie Sonata Bis 10

Logotyp Narodowego Centrum Nauki

Projekt badawczy pt. "Technologia addytywnego wytwarzania elektroaktywnych przestrzennych struktur z kompozytów polilaktydu wzmacnianego diamentem" uzyskał finansowanie w ramach konkursu SONATA BIS 10. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Jacek Ryl, prof. uczelni. a badania poprowadzi wspólnie z dr. inż. Krzysztofem Formelą.

Projekt o wartości 1 982 560 PLN będzie realizowany przez Politechnikę Gdańską jako Lidera Konsorcjum oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (1 409 760 PLN dla PG).

W projekcie opracowane zostaną nowe węglowe materiały hybrydowe, na bazie polilaktydu wzmacnianego diamentem, o specjalnie zaprojektowanych właściwościach, dedykowane do druku 3D materiałów elektrodowych w technologii FDM/FFF. Jego realizacja pozwoli na opracowanie technologii wytwarzania nowej klasy materiałów kompozytowych, posiadających wysoką elektroaktywność, wytrzymałość i stabilność kształtu, dedykowanych do wytwarzania czujników elektrochemicznych i przetworników o skomplikowanej geometrii. Materiał posłuży do budowy przyjaznych dla środowiska cel przepływowych, umożliwiających detekcję wybranych leków przeciwzapalnych, neurotransmiterów i antybiotyków. Opracowywane kompozyty PLA-diament będą miały potencjał wykorzystania zgodnie z koncepcją inteligentnych, responsywnych materiałów 4D.

To już drugi projekt poświęcony tematyce sensorów elektrochemicznych, którego Kierownikiem będzie dr hab. inż. Jacek Ryl. Wcześniej, w konkursie OPUS 19 finansowanie zdobył projekt pt. "Elektrochemiczny Au-Minecraft: nowe podejście do budowy systemów biosensoryki impedancyjnej".

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!