Innowacyjna kompozycja polimerowa z mąki ziemniaczanej skomercjalizowana | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-12-20

Innowacyjna kompozycja polimerowa z mąki ziemniaczanej skomercjalizowana

Podpisanie umowy licencyjnej na wynalazek opracowany przez zespół naukowców Katedry Technologii Polimerów
Na zdj. od lewej: prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik, dziekan Wydziału Chemicznego, dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca licencjonowanego wynalazku z Katedry Technologii Polimerów Wydz. Chemicznego, Piotr Nadolski, współzałożyciel Bio Plast Pom sp. z o.o., prof. dr hab. inż. Helena Janik, współtwórczyni wynalazku z Wydz. Chemicznego, prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. uczelni, współtwórczyni wynalazku z Wydz. Chemicznego oraz Robert Bajko, Broker Innowacji PG z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii. /Fot. Krzysztof Krzempek, Politechnika Gdańska

W dniu 17 grudnia 2021 podpisaliśmy umowę licencyjną na wynalazek opracowany przez zespół naukowców Katedry Technologii Polimerów, Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej w składzie prof. dr hab. inż. Helena Janik, dr inż. Maciej Sienkiewicz, dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, st. technik Leszek Stelmasik, mgr inż. Katarzyna Bożek oraz mgr inż. Aneta Lachowicz. Umowę ze strony firmy BIO PLAST POM podpisywał założyciel Piotr Nadolski.

Przedmiotem umowy licencyjnej są innowacyjne biokompozycje polimerowe otrzymywane z udziałem skrobi termoplastycznej pozyskiwanej z mąki ziemniaczanej oraz polilaktydu, które zaliczają się do grupy materiałów typu „zero waste”.

Biokompozycje na bazie skrobi termoplastycznej zostały także przetestowane i dostosowane do przemysłowego zastosowania w ramach kierowanego przez dr. inż. Macieja Sienkiewicza projektu sfinansowanego w programie Inkubator Innowacyjności 2.0, dzięki któremu dowiedziono przydatności wynalazku m.in. w produkcji eko-sztućców jednorazowego użytku.

Wynalazek jest chroniony patentem europejskim EP3064542 na terenie Polski, Francji, Niemiec oraz Wlk. Brytanii. Co więcej, został również uhonorowany Złotym Medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lepine w Paryżu.

Istotny wkład w komercjalizację wynalazku miało również Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej, którego wsparcie formalno-prawne koordynowane było przez Roberta Bajko, brokera innowacji PG. Prace wdrożeniowe nadzorowane będą przez dr. inż. Macieja Sienkiewicza.

Należy nadmienić, iż jest to już druga umowa licencyjna na eko-tworzywa w dorobku tego zespołu naukowców. Z ich profilami naukowymi można zapoznać się na portalu MOST Wiedzy.

Serdecznie i gorąco gratulujemy sukcesu!

W imieniu całej Społeczności Wydziału i Kolegium dziekańskiego – Agata Kot-Wasik