Data dodania: 2021-12-21
Recykling PV
Politechnika Gdańska zawarła umowę licencyjną z firmą, która zamierza wdrożyć opracowaną technologię recyklingu krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Przedmiotem licencji jest technologia, wchodząca w skład wynalazku „Urządzenie do odzysku materiałów krzemowych z ogniw fotowoltaicznych” opracowanego na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, chronionego patentem o numerze PAT. 215770, którego twórcami są: Ewa Klugmann-Radziemska, Piotr Ostrowski i Franciszek Kozera.
Udzielona licencja jest licencją wyłączną, a jej zakres obejmuje wytwarzanie, używanie, oferowanie i wprowadzanie do obrotu produktów powstałych według wynalazku lub z wykorzystaniem wynalazku.
Znaczny udział systemów fotowoltaicznych w generowaniu energii elektrycznej na całym świecie przynosi niewątpliwe korzyści dla środowiska naturalnego, ponieważ systemy te nie są źródłem hałasu ani emisji szkodliwych substancji, czy gazów cieplarnianych.
Jednak, aby pozostały one bez negatywnego wpływu na środowisko, konieczne jest wprowadzenie długofalowej strategii obejmującej kompletny „cykl życia” wszystkich elementów systemu: od fazy produkcji, poprzez montaż i eksploatację aż do utylizacji. Recykling odpadów produkcyjnych i zużytych systemów jest istotnym elementem tej strategii. Korzyści środowiskowe recyklingu są związane nie tylko z ograniczeniem miejsca na składowiskach odpadów, ale przede wszystkim z oszczędnością energii, surowców i ograniczeniem emisji.
Opatentowana technologia pozwala na odzysk czystego (tzw. photovoltaic grade) krzemu, który, użyty do produkcji nowych ogniw fotowoltaicznych pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej, która stanowi największe obciążenie środowiska w procesie produkcji modułów fotowoltaicznych.
Serdecznie i gorąco gratulujemy sukcesu!
W imieniu całej Społeczności Wydziału i Kolegium dziekańskiego – Agata Kot-Wasik