Uroczystość wręczenia Oscarów Nauki 2022 | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-10-15

Uroczystość wręczenia Oscarów Nauki 2022

Oscary Nauki
Fot. J. Borzyszkowska-Bukowska / WCh PG

Dnia 30 września 2022 roku, na Dziedzińcu Heweliusza Politechniki Gdańskiej, odbyła się pierwsza w historii Wydziału Chemicznego Gala wręczenia Oscarów Nauki. Wydarzenie zostało zorganizowane pod auspicjami Dziekana Wydziału Chemicznego, pani profesor Agaty Kot-Wasik. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11:00, ale gdyby odbyła się wieczorem, to – cytując klasyka – „noc byłaby czarna jak kawa, gdyby nie zebrana tam śmietanka towarzyska”. Na Galę zaproszono bowiem nie tylko pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Chemicznego, ale również znakomitych gości w osobach Dziekanów Wydziałów – zarówno tych rodzimych, jak i z zaprzyjaźnionych trójmiejskich uczelni; pana Prorektora ds. Nauki oraz – wreszcie – emerytowanych pracowników naszej Alma Mater. Jak na prawdziwą Galę Oscarów przystało, oprawa wydarzenia była zaiste filmowa – w tle nieustająco wybrzmiewały oscarowe kompozycje, które wyszły spod pióra największych legend muzyki filmowej; na Dziedzińcu pojawił się prawdziwy czerwony dywan; goście zgromadzili się wokół koktajlowych stolików delektując się lampką schłodzonego wina; a wzrok zgromadzonych przykuwały skrzące się w blasku reflektorów rozliczne statuetki Złotego Rycerza, oczekujące na trafienie do rąk najbardziej zasłużonych. Galę poprowadzili pani Urszula Kampowska oraz pan Tomasz Laskowski.

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez gospodarzy, czemu towarzyszył efektowny występ muzyczny pani Marzeny Sikały, która – jak na wirtuoza skrzypiec przystało – brawurowo i wzruszająco wykonała motyw muzyczny z filmu „Misja”, skomponowany przez Ennio Morricone. Utwór ten został wybrany nieprzypadkowo, gdyż główną ideą, przyświecającą Gali Oscarów, było nagrodzenie najbardziej zaangażowanych w szeroko pojętą i wieloaspektową działalność naukową, która jest niewątpliwie istotnym elementem misji, jaką ma do spełnienie uczelnia badawcza. Pierwszą część uroczystości zdominowało przemówienie Prorektora ds. Nauki, profesora Sławomira Milewskiego, który opowiedział nieco o tej misji, a szczególnie o jej efektach w postaci wyników ewaluacji jednostek naukowych w Polsce oraz wręczył nagrody rektora II i III stopnia w kategoriach naukowych, badawczo-rozwojowych, dydaktycznych, organizacyjnych oraz dla Młodych Pracowników Nauki. Druga część poświęcona była już wyłącznie osiągnięciom Wydziału Chemicznego, o czym z radością i nieukrywaną dumą opowiadała pani Dziekan – pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia. Przybliżyła ona zgromadzonym sukcesy Wydziału na polu zakończonej ewaluacji jednostek naukowych i wywodzącą się z tychże sukcesów potrzebę nagrodzenia herosów tej kilkuletniej bitwy.

Po tymże przemówieniu, rozpoczęła się najbardziej oczekiwana część Gali – czyli wręczenie Oscarów w kategoriach: Nauka, Nauka Dla Społeczeństwa, Komercjalizacja, Publikacje-Projekty oraz Publikacje-Projekty-Patenty. W sumie zostało wręczonych 59 Oscarów, a każdą kategorię oscarową prezentowała inna, starannie i nieprzypadkowo dobrana para prowadzących. Nagradzani dumnie kroczyli przez czerwony dywan przy wtórze podniosłej muzyki – mądrością wielcy, błyskiem fleszy sławni i oklaskami niesieni; dzielnie dzierżący ciężar złotej statuetki. Na sam koniec przewidziano kategorię specjalną – Super Oscara, dla szczególnie zasłużonych mieszkańców naukowego Olimpu, którzy w trakcie swoich podróży po krainie śmiertelnych zawędrowali w okolice Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Statuetki Super Oscara odebrali: profesor Maciej Bagiński – za wybitny wkład w pozyskiwanie środków projektowych dla Wydziału; profesor Paweł Sachadyn – za ekstraordynaryjną działalność patentową i publikacyjną; oraz profesor Kazimierz Darowicki – za niezrównany wkład w działalność finansową Wydziału. Był jeszcze jeden Super Oscar - niespodzianka - przyznany za scenariusz i reżyserię parametryzacji 2017-2021, który trafił do rąk kompletnie nim zaskoczonej Pani Dziekan. Gala zakończyła się wręczeniem podziękowań licznym współpracownikom Wydziału i osobom szczególnie zaangażowanym w cały proces ewaluacji, bo jak podkreślano wielokrotnie „nikt, kto osiąga sukces, nie robi tego bez pomocy innych. Mądrzy i pewni siebie przyjmują tę pomoc z wdzięcznością" (Alfred North Whitehead).

Gala Oscarów Nauki 2022 została odebrana jako wydarzenie świetnie zorganizowane, sprawnie i profesjonalnie poprowadzone, a nade wszystko miłe dla uczestników i nagrodzonych oraz zwyczajnie potrzebne w tych trudnych czasach - w charakterze chwili radości i beztroski. Przejście po czerwonym dywanie jest uczuciem niezapomnianym, na które wszyscy po nim kroczący uczciwie zapracowali, tocząc niezliczone boje o naukową prawdę, o nowe środki finansowe i o komercjalizację swoich pomysłów. Liczymy, iż była to pierwsza uroczystość tego typu z wielu nadchodzących – głównie dlatego, że pracownicy Wydziału nie obniżą swoich lotów, lecz będą stale ubogacać Wydział i całą ludzkość swoją mądrością i pracą „ku ogólnemu pożytkowi, dobru i nauce” (David Hume).

Vivat Academia! Vivat Scientia!

Galeria zdjęć

Dodatkowo swoje zdjęcia zechcieli udostępnić O. Ciupak i S. Demkowicz oraz T. Laskowski (Fot. J. Borzyszkowska-Bukowska)

533 wyświetleń