„ENERGIA, ale jaka?” – debata ekspercka na Politechnice Gdańskiej | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-15

„ENERGIA, ale jaka?” – debata ekspercka na Politechnice Gdańskiej

grafika tematyczna
Światowy kryzys energetyczny, wzrost cen nośników energii oraz ich ograniczona podaż, a także zmiany klimatyczne powodują, że temat pozyskiwania energii i możliwych sposobów jej oszczędzania staje się tematem wiodącym dyskusji prowadzonych na różnych forach.

W poniedziałek 14 listopada odbyła się na Dziedzińcu Fahrenheita Politechniki Gdańskiej debata ekspercka „Energia, ale jaka?”. Gośćmi debaty byli: Ambasador Szwajcarii Fabrice Filliez, Mariusz Sadłowski – Dyrektor Biura Energetyki Urzędu Miasta w Gdańsku, prof. Adriana Zaleska-Medynska – Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, dr Aleksandra Rutkowska – kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Promocji Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Krzysztof Szczepaniak – Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz  prof. Dariusz Mikielewicz – Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Politechniki Gdańskiej.

Debatę poprowadził prof. Jarosław Guziński z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG.

Pierwszy z występujących gości przedstawił statystyki, ilustrujące – jako przykład rozwiązań korzystnych dla odbiorców i środowiska – mix energetyczny w Szwajcarii i korzyści wynikające z odejścia od paliw kopalnych i energetyki jądrowej na rzecz odnawialnych źródeł energii. Działania rządu szwajcarskiego mają także na celu poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczenie zużycia oleju i gazu w transporcie.

W dalszej części debata toczyła się w kierunku możliwości poszukiwania rozwiązań, które pozwolą w naszym kraju odejść od energetyki opartej na węglu. Prowadzący postawił pytanie: „Czy Polska ma realne szanse odejścia od energetyki węglowej w okresie najbliższych 30 lat? Czy gaz może nadal być traktowany jako paliwo przejściowe transformacji energetycznej?”.

Eksperci dyskutowali o możliwościach wykorzystania energii jądrowej i energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii i naszych realiach gospodarczych, porównując je do przykładów rozwiązań innych państw. Poruszono kwestie wpływu procesów produkcji energii na zdrowie ludzkie i środowisko naturalne, a także możliwości przesyłania i magazynowania energii.

W debacie wzięła udział liczna grupa studentów z naszego Wydziału.

106 wyświetleń