Data dodania: 2024-09-13
Nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024 tylko do 12 października
Już tylko niecały miesiąc mają młodzi chemicy na zgłoszenie swoich prac do 14. edycji prestiżowego konkursu „Złoty Medal Chemii 2024”, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie we współpracy z firmą DuPont – jednym z czołowych koncernów chemicznych na świecie. Autorzy najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich w dziedzinie chemii oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki, mają szanse po raz kolejny otrzymać Złoty Medal Chemii.
Do konkursu mogą być zgłaszane prace licencjackie/inżynierskie o znaczeniu poznawczym jak i aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz prace z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki) zrealizowane (i obronione) w Polsce w roku akademickim 2023/2024. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
„To już czternasta edycja konkursu Złoty Medal Chemii. Jak co roku oczekujemy zgłoszeń wyróżniających się prac licencjackich i inżynierskich. Konkurs jest ceniony zarówno w środowisku naukowym, jak i biznesowym. Warto wziąć w nim udział i pomóc swojemu rozwojowi. Dla nas, organizatorów konkursu, jest to kolejna okazja kontaktów i spotkań z uzdolnionymi młodymi studentami.” – tymi słowami zachęca do wzięcia udziału w konkursie prof. dr hab. Robert Nowakowski, koordynator konkursu.
Prace na konkurs można nadsyłać za pośrednictwem strony www.zlotymedalchemii.pl. Na laureata Złotego Medalu Chemii czeka nagroda pieniężna w wysokości 15 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 7.5 tys. złotych, a Brązowego – 3.75 tys. złotych. Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 3 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.
Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych upływa 12 października 2024.
Najważniejsze kryteria, którymi kierować się będzie jury decydujące o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia to: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.
„Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że już po raz czternasty wspieramy organizację Konkursu Złoty Medal Chemii. Dla nas to nie tylko wspaniała okazja, ale również wyjątkowe wydarzenie, które pozwala nam na wspieranie i odkrywanie młodych, zdolnych naukowców w dziedzinie chemii. Jako partner konkursu skupiamy się nie tylko na uhonorowaniu prac, które są niezwykle interesujące i innowacyjne, ale także na tych, które zaowocują i będą wdrażane przez przemysł. Naszym celem jest jednak przede wszystkim pomaganie młodym ludziom w rozwijaniu ich zainteresowań w dziedzinie nauki i chemii. W tym roku będziemy stawiać na projekty, które wymagają wyjątkowego podejścia i myślenia poza stereotypowymi ramami. Chcemy również zwrócić uwagę na prace, które zajmują się tematami trudnymi i wymagającymi wyjątkowych umiejętności, a zarazem są interesujące dla przemysłu. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja konkursu przyniesie nam wiele innowacyjnych projektów i zainteresowanie ich udziałem będzie jak zawsze bardzo wysokie.” – mówi Tomasz Redzimski, dyrektor generalny DuPont Polska.
Ogłoszenie listy finalistów nastąpi 7 listopada 2024 r. Uczestnicy zakwalifikowani do finału konkursu będą zaproszeni do przedstawienia wyników swoich prac w formie dziesięciominutowej prezentacji podczas sesji finałowej konkursu. Prezentacje finalistów odbędą się 21 listopada 2024 r. w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Ogłoszenie końcowych wyników konkursu nastąpi 11 grudnia 2024 roku podczas uroczystego wręczenia nagród laureatom.
Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.
Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (http://www.ichf.edu.pl/) został powołany w 1955 roku jako jeden z pierwszych instytutów chemicznych PAN. Profil naukowy Instytutu jest silnie powiązany z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania naukowe są prowadzone w dziewięciu zakładach naukowych. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne do zastosowań m.in. w rolnictwie i farmacji. Instytut publikuje około 200 oryginalnych prac badawczych rocznie.
DuPont (NYSE: DD) od 1802 roku dostarcza na globalny rynek światowej klasy rozwiązania naukowe i inżynieryjne, w postaci innowacyjnych produktów, materiałów i usług. Firma wierzy, że poprzez współpracę z klientami, rządami, organizacjami pozarządowymi i liderami, można pomóc w znalezieniu rozwiązań dla takich globalnych wyzwań, jak zapewnienie wystarczającej ilości zdrowej żywności dla ludzi na całym świecie, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, a także ochrona życia i środowiska. Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat firmy DuPont i jej zaangażowania w innowacyjność, odwiedź www.dupont.com.
KONTAKT:
prof. dr hab. inż. Robert Nowakowski
Koordynator konkursu Złoty Medal Chemii
Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk
tel. +48 22 343 3431
email: zlotymedalchemii@ichf.edu.pl
dr hab. Adam Kubas, prof. Instytutu
Dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej PAN
tel. +48 22 3433108
email: akubas@ichf.edu.pl
Emilia Cichocka
Koordynator konkursu Złoty Medal Chemii
DuPont Polska Sp. z o.o.
tel. +48 881 937 681
email: emilia.cichocka@dupont.com