Profesor dr hab. inż. Kazimierz Darowicki wyróżniony Medalem św. Wojciecha | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-01-02

Profesor dr hab. inż. Kazimierz Darowicki wyróżniony Medalem św. Wojciecha

grafika tematyczna
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W Gdańsku wręczono najważniejszą - obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska – odznaczenie Rady Miasta Gdańska dla wybitnych osób i organizacji działających na rzecz naszego miasta. Medal św. Wojciecha otrzymał prof. Kazimierz Darowicki z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Nagrodę ustanowiła w 1996 roku Rada Miasta Gdańska. Przyznawana obywatelom polskim i zagranicznym, instytucjom oraz organizacjom za wybitne zasługi na rzecz miasta. Odznaczenia otrzymują Ci, którzy przyczyniają się do rozsławienia Gdańska zarówno w regionie, kraju, jak i na świecie. Wybierana przez Radę Miasta Gdańska Kapituła nagradza osoby, które podejmują pożyteczne publiczne inicjatywy, wyróżniają się swoją pracą, bądź zainteresowaniami, które wyrastają ponad przeciętność dając impuls do zmian i kreowania nowej, lepszej rzeczywistości. Działania dostrzegane przez kapitułę są z różnych dziedzin, dotyczą kultury, nauki, służby zdrowia, spraw społecznych czy gospodarki. Dodatkowo medal św. Wojciecha przyznawany jest również za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz za wyjątkowe przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii.

W tym roku został przyznany Profesorowi Kazimierzowi Darowickiemu z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, znanemu polskiemu elektrochemikowi i ekspertowi w dziedzinie korozji oraz inżynierii materiałowej. Profesor został doceniony jedną z najważniejszych nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wdrożeniowe, rozpoznawalne i uznane w wymiarze światowym, za powołanie w Gdańsku jednego z największych europejskich korozyjnych ośrodków dydaktyczno-badawczych oraz za zbudowanie silnej gdańskiej szkoły naukowej „Spektroskopii impedancyjnej”.

Wybitny naukowiec z Gdańska

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki to wybitny uczony, innowator i lider naukowy o uznanej renomie międzynarodowej, specjalizujący się w dziedzinie elektrochemii, korozji, inżynierii materiałowej oraz spektroskopii impedancyjnej. Jest profesorem Politechniki Gdańskiej i jednym z najważniejszych promotorów polskiej nauki w obszarze elektrochemii, korozji oraz inżynierii materiałowej na arenie światowej. Autor ponad 260 prac indeksowanych w bazie SCOPUS oraz 120 prac spoza tej bazy.

Twórca Dynamicznej Elektrochemicznej Spektroskopii Impedancyjnej, a także różniczkowych, całkowych i względnych widm impedancyjnych, które znajdują szerokie zastosowanie w praktyce pomiarowej i badaniach naukowych. Realizator około 500 projektów badawczych dla kluczowych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw.

Założył Szkołę Doktorską Wdrożeniową oraz Centrum Technologii Wodorowych, znacząco rozwijając potencjał naukowo-badawczy Politechniki Gdańskiej. Wypromował 24 doktorów oraz 8 doktorów habilitowanych, tworząc silną szkołę naukową w dziedzinie elektrochemii, korozji i inżynierii materiałowej. Na Politechnice Gdańskiej założył międzywydziałowy kierunek studiów “Inżynieria Materiałowa” oraz “Korozja”. Wprowadził również studia podyplomowe “Zabezpieczenia Przeciwkorozyjne” oraz specjalistyczny kurs “Inspektor nadzoru powłok malarskich statków morskich”, który uzyskał prestiżowe akredytacje Det Norskie Veritas i Polskiego Rejestru Statków.

Prof. Darowicki jest cenionym ekspertem w zakresie ochrony antykorozyjnej oraz monitorowania instalacji rafineryjnych i petrochemicznych. Opracowane przez niego sensory korozyjne zdobyły prestiżowe nagrody na międzynarodowych targach innowacyjności. Jego prace znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym, energetycznym, stoczniowym, spożywczym oraz wodno-kanalizacyjnym. 

Jako przedstawiciel Polski w Europejskiej Federacji Korozyjnej, prof. Darowicki aktywnie promuje polską naukę na forum międzynarodowym. Jego dorobek naukowy i wkład w rozwój technologii antykorozyjnych podnoszą prestiż Gdańska oraz Polski na arenie światowej. Jego działalność naukowa, dydaktyczna i wdrożeniowa jest przykładem doskonałości akademickiej, która przyczyniła się do rozwoju zgłębianych przez profesora dziedzin zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym.

Praktyk nauki

Działalność Profesora wykracza daleko poza świat nauki. Wraz z zespołem przeprowadził ponad 400 badań i ekspertyz dla firm krajowych i zagranicznych. Wśród jego osiągnięć znajdują się m.in.:

  • ochrona antykorozyjna instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Bełchatów,
  • opracowanie systemu ochrony katodowej platformy wydobywczej Petrobaltic SA,
  • monitorowanie korozji instalacji wody w Gdańsku i Krakowie,
  • wdrożenie systemów zarządzania korozją w Grupie LOTOS SA i PKN Orlen SA.

Za te osiągnięcia Profesor Darowicki został wyróżniony Medalem Ignacego Mościckiego (2016).

Mentoring i edukacja przyszłych pokoleń

Profesor jest autorem ponad 500 publikacji, w tym 200 w czasopismach indeksowanych przez ISI Web of Science. Jego zaangażowanie w edukację i wspieranie młodych naukowców uczyniło go wzorem dla wielu pokoleń studentów i badaczy.

Wyróżnienia i nagrody

Profesor Kazimierz Darowicki jest laureatem licznych wyróżnień, w tym Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2016) i tytułu „Osobowość Politechniki Gdańskiej” (2021). Był także wieloletnim prezesem Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego oraz reprezentantem Polski w Światowej Radzie Korozji i Europejskiej Federacji Korozyjnej.

Wielki Człowiek Wydziału Chemicznego

Profesor jest wielkim człowiekiem. Zawsze trzyma się swoich zasad, wierzy w naukę i dba o najwyższą jakość nauczania na uczelni. Jego poglądy są jasno sprecyzowane i trzeba mieć mocne argumenty, żeby próbować je zmieniać. Profesor przekazuje swoim studentom najwyższe wartości, kładąc szczególny nacisk na to, aby byli dobrze przygotowani do podjęcia pracy zawodowej.

Dzięki swojej działalności naukowej i dydaktycznej, Profesor przyczynił się do rozwoju licznych projektów badawczych oraz wdrożeń technologicznych, które znalazły praktyczne zastosowanie w przemyśle. Jego zaangażowanie w pracę dydaktyczną sprawiło, że wielu studentów odkryło swoją naukową pasję i odniosło sukcesy zawodowe. Medal św. Wojciecha stanowi dowód uznania nie tylko dla jego osiągnięć, ale także dla wartości, które reprezentuje.

46 wyświetleń