IP & Innovation Day na Politechnice Gdańskiej – dialog nauki z biznesem | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-11

IP & Innovation Day na Politechnice Gdańskiej – dialog nauki z biznesem

Maciej Sienkiewicz w trakcie panelu dyskusyjnego
fot. Joanna Szakoła, Politechnika Gdańska

Wydarzenie IP & Innovation Day: od nauki do biznesu, które odbyło się 3 kwietnia 2025 r. na Politechnice Gdańskiej, zwieńczyło cykl Intellectual Property & Innovation Days organizowany przez trzy gdańskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Politechnikę Gdańską. Inicjatywa Centrów Transferu Technologii tych uczelni miała na celu promocję ochrony własności intelektualnej, wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych oraz budowanie relacji pomiędzy światem akademickim a biznesem.

Wydarzenie na PG otworzyła mgr Aleksandra Kocińska, koordynatorka z Centrum Transferu Technologii, a uczestników w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki powitali: dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju, oraz mgr Paweł Lulewicz, pełnomocnik rektora ds. technologii dual use i p.o. dyrektora CTT PG.

Technologie z PG – trzy drogi komercjalizacji

W ramach paneli dyskusyjnych przedstawiono trzy inspirujące modele wdrażania innowacji z Politechniki Gdańskiej: licencjonowanie technologii, tworzenie spółki typu spin-off oraz realizację badań zleconych. Panele moderowała dr inż. Elwira Brodnicka z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG.

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej był szczególnie widoczny w pierwszej sesji pt. „Wyzwania na drodze do licencjonowania technologii w przemyśle na przykładzie bio-tworzywa NOPLA”. Prezentowano tu technologię opracowaną przez dr. inż. Macieja Sienkiewicza z Katedry Technologii Polimerów. Wspólnie z firmą Bio Plast Pom Sp. z o.o. oraz brokerem innowacji CTT Robertem Bajko przedstawiono proces rozwoju i wdrażania innowacyjnego materiału biodegradowalnego. Uczestnicy podkreślali znaczenie współpracy, zgranego zespołu i elastycznego podejścia do dynamicznych zmian rynkowych. Technologia z PG ma obecnie realne szanse na wejście na rynki międzynarodowe.

W drugim panelu, dotyczącym spółki spin-off W2H2 Sp. z o.o., prof. Bogusław Kusz (WFTiMS PG) oraz broker Sławomir Ćwikliński przedstawili drogę rozwoju technologii pirolizy oraz wsparcie ze strony programu Inkubator Innowacyjności.

Trzeci panel dotyczył badań zleconych realizowanych przez dr inż. Joannę Majtacz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG we współpracy z Grupą Azoty S.A. Partnerzy dzielili się doświadczeniami w zakresie opracowywania i wdrażania technologii optymalizacji gospodarki ściekowej.

Speed Meetings – bezpośrednie rozmowy z potencjałem na przyszłość

Po części panelowej odbyły się spotkania w formule Speed Meetings, które umożliwiły naukowcom i przedsiębiorcom krótkie rozmowy na temat potencjalnej współpracy.

Warsztaty – praktyczna wiedza dla naukowców

Równolegle do sesji panelowych odbyły się warsztaty tematyczne. Mgr Karolina Szambelan z Zespołu Rzeczników Patentowych (PATLIB Gdańsk) przybliżyła uczestnikom metody badania stanu techniki w bazach patentowych.

Z kolei Sławomir Ćwikliński z CTT zapoznał uczestników z narzędziem Innovation Readiness Level KTH IRL®, wykorzystywanym do oceny dojrzałości projektów technologicznych i ich potencjału wdrożeniowego.

65 wyświetleń