IP & Innovation Day na Politechnice Gdańskiej – dialog nauki z biznesem | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-11

IP & Innovation Day na Politechnice Gdańskiej – dialog nauki z biznesem

Maciej Sienkiewicz w trakcie panelu dyskusyjnego
fot. Joanna Szakoła, Politechnika Gdańska

Wydarzenie IP & Innovation Day: od nauki do biznesu, które odbyło się 3 kwietnia 2025 r. na Politechnice Gdańskiej, zwieńczyło cykl Intellectual Property & Innovation Days organizowany przez trzy gdańskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Politechnikę Gdańską. Inicjatywa Centrów Transferu Technologii tych uczelni miała na celu promocję ochrony własności intelektualnej, wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych oraz budowanie relacji pomiędzy światem akademickim a biznesem.

Wydarzenie na PG otworzyła mgr Aleksandra Kocińska, koordynatorka z Centrum Transferu Technologii, a uczestników w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki powitali: dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju, oraz mgr Paweł Lulewicz, pełnomocnik rektora ds. technologii dual use i p.o. dyrektora CTT PG.

Technologie z PG – trzy drogi komercjalizacji

W ramach paneli dyskusyjnych przedstawiono trzy inspirujące modele wdrażania innowacji z Politechniki Gdańskiej: licencjonowanie technologii, tworzenie spółki typu spin-off oraz realizację badań zleconych. Panele moderowała dr inż. Elwira Brodnicka z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG.

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej był szczególnie widoczny w pierwszej sesji pt. „Wyzwania na drodze do licencjonowania technologii w przemyśle na przykładzie bio-tworzywa NOPLA”. Prezentowano tu technologię opracowaną przez dr. inż. Macieja Sienkiewicza z Katedry Technologii Polimerów. Wspólnie z firmą Bio Plast Pom Sp. z o.o. oraz brokerem innowacji CTT Robertem Bajko przedstawiono proces rozwoju i wdrażania innowacyjnego materiału biodegradowalnego. Uczestnicy podkreślali znaczenie współpracy, zgranego zespołu i elastycznego podejścia do dynamicznych zmian rynkowych. Technologia z PG ma obecnie realne szanse na wejście na rynki międzynarodowe.

Podczas drugiej sesji pt. „Rozwój technologii w spółce spin-off na przykładzie W2H2 sp. z o.o. i innowacyjnego reaktora do pirolizy” swoimi doświadczeniami dzielili się: profesor Bogusław Kusz z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG oraz Sławomir Ćwikliński broker innowacji z CTT. Profesor przedstawił najważniejsze wydarzenia i kamienie milowe na dotychczasowej drodze rozwoju technologii pirolizy, podkreślając istotną rolę dofinansowań z programu Inkubator Innowacyjności oraz wsparcia merytorycznego ze strony Centrum Transferu Technologii PG. Mimo cyklu niekorzystnych zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie i niepewności co do dalszego możliwości rozwoju technologii w spółce, profesor podkreślił, iż najważniejsza w procesie komercjalizacji jest gra zespołowa oraz chęć współpracy, a także zaufanie pracownika naukowe do brokera CTT.

Podczas ostatniej sesji panelowej pt. „Prace B+R w formie badania zleconego szytego na miarę na przykładzie współpracy z Grupą Azoty S.A.” firmę reprezentowały: Monika Gruszka  kierownik Wydziału Gospodarki Ściekowej oraz Paulina Anasiak specjalista technolog ds. biologicznego oczyszczania ścieków, w imieniu PG wypowiadała się dr inż. Joanna Majtacz z Katedry Inżynierii Sanitarnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Agnieszka Kania broker innowacji z CTT.

Ze względu na to, że umowa zawarta z firmą oraz jej zakres są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa, prelegentki wypowiadały się ogólnie na temat charakteru prowadzonej współpracy oraz najważniejszych kamieni milowych w rozwoju technologii optymalizacji gospodarki ściekowej na potrzeby Grup Azoty S.A. Przedstawicielki firmy podkreślały jak ważnym aspektem jest współpraca z profesjonalistami i ekspertami w swojej dziedzinie, którzy mają innowacyjne podejście do przedstawianych wyzwań. Wskazywały na zespół naukowców PG, jako kadrę o bogatym doświadczeniu i wiedzy, która znajduje odzwierciedlenie w rozwiązaniach proponowanych dla Grupy Azoty. Jedno z nich dotyczące rozdzielenia części strumienia ścieków wnoszącego wysoki ładunek azotu amonowego, zostało już zaimplementowane i przynosi wymierne korzyści dla całego procesu oczyszczania ścieków.

Zaakcentowano również dużą rolę dofinansowania z programu Inkubator Innowacyjności, które umożliwiło podniesienie poziomu gotowości technologicznej zintegrowanej technologii usuwania azotu ze ścieków - innowacji opracowanej przez Zespół B+R pod kierownictwem prof. J. Mąkinii. Synergiczna współpraca i bieżący feedback z realizacji zaplanowanych etapów i zadań umożliwiły płynną realizację harmonogramu prac, w tym testowanie innowacyjnej technologii PG, zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa. Kolejne kamienie milowe badania zleconego są wciąż w trakcie realizacji, aktualnie na etapie rozszerzania o skalę półtechniczną, z wykorzystaniem narzędzi będących na wyposażeniu Politechniki Gdańskiej.

Speed Meetings – bezpośrednie rozmowy z potencjałem na przyszłość

Po części panelowej odbyły się spotkania w formule Speed Meetings, które umożliwiły naukowcom i przedsiębiorcom krótkie rozmowy na temat potencjalnej współpracy.

Warsztaty – praktyczna wiedza dla naukowców

Równolegle do sesji panelowych odbyły się warsztaty tematyczne. Mgr Karolina Szambelan z Zespołu Rzeczników Patentowych (PATLIB Gdańsk) przybliżyła uczestnikom metody badania stanu techniki w bazach patentowych.

Z kolei Sławomir Ćwikliński z CTT zapoznał uczestników z narzędziem Innovation Readiness Level KTH IRL®, wykorzystywanym do oceny dojrzałości projektów technologicznych i ich potencjału wdrożeniowego.

Na podstawie źródła: PG

150 wyświetleń