Cel i zakres projektu | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Cel i zakres projektu

Celem projektu jest opracowanie alternatywnej procedury utrwalania i przechowywania mleka ludzkiego, która zminimalizuje straty składników odżywczych i biologicznie aktywnych.
Zostanie on osiągnięty poprzez zaprojektowanie i wykonanie prototypu urządzenia do wytwarzania ciśnienia w temperaturze poniżej 0°C, przeznaczonego dla próbek o objętości 100-150 mL (średnia objętość mleka oddawanego do banków) oraz określenie zmian wybranych składników odżywczych i bioaktywnych oraz stopnia inaktywacji mikrobioty w mleku podczas przechowywania w warunkach wysokociśnieniowych-niskotemperaturowych, gdy woda pozostaje niezamrożona.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków i dzieci do drugiego roku życia. To zalecenie WHO wynika z niezwykłych właściwości mleka ludzkiego. Jakość i ilość zawartych w nim związków jest doskonale dostosowana do potrzeb rozwijających się dzieci na każdym etapie ich wzrostu i jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za utrzymanie ich dobrego stanu zdrowia w wieku dorosłym. W przypadku wcześniaków karmienie piersią zapewnia prawidłowe dojrzewanie słabo rozwiniętego układu pokarmowego i odpornościowego oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Dlatego też, gdy matka nie może karmić piersią, najlepszą alternatywą, szczególnie w żywieniu wcześniaków, jest wykorzystanie mleka zgromadzonego w Bankach Mleka Kobiecego. Mimo, że mikrobiota mleka jest ważnym składnikiem pozytywnie wpływającym na rozwój niemowlęcia, pewne ryzyko przeniesienia groźnych chorób w wyniku wtórnego zanieczyszczenia powoduje, że w większości banków mleko jest utrwalane poprzez ogrzewanie w temperaturze 62,5°C przez 30 minut. Taka obróbka prowadzi do znacznego obniżenia jego wartości odżywczej i biologicznej. Dlatego też poszukuje się nowych metod utrwalania mleka ludzkiego, które zapewnią bezpieczeństwo mikrobiologiczne, ale właściwości mleka zostaną w jak największym stopniu zachowane.