Doktoraty wdrożeniowe, zrealizowane we współpracy z ORLEN S.A. | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-11

Doktoraty wdrożeniowe, zrealizowane we współpracy z ORLEN S.A.

Doktorat wdrożeniowy we współpracy z Orlen S.A.

28 lutego w Auli Politechniki Gdańskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji promocji akademickich. Podczas wydarzenia rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde przyjął w poczet profesorów tytularnych Politechniki Gdańskiej profesorów uczelni, którzy w roku 2023 otrzymali tytuł naukowy profesora, a także uroczyście wręczył promocje na stopnie doktora habilitowanego i doktora oraz nagrody „Dyplom Roku”.

Doktoranci z Wydziału Chemicznego stanowili liczną, 22-osobową grupę. Wśród nich w poczet doktorów zostali przyjęci Radosław Gospoś i Tomasz Olczak, którzy zrealizowali doktoraty wdrożeniowe na Wydziale Chemicznym na Katedrze Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej Politechniki Gdańskiej w ramach II edycji programu „Doktorat Wdrożeniowy”, ogłoszonego w roku 2018 przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obydwa doktoraty wdrożeniowe realizowane były we współpracy z firmą ORLEN.

Tomasz Olczak, dyrektor Biura Technologii i Efektywności ORLEN jest autorem pracy doktorskiej „Wykorzystanie algorytmów optymalizacyjnych w estymacji agresywności korozyjnej ropy naftowej”, której promotorem był dr hab. inż. Artur Zieliński, prof. Politechniki Gdańskiej.

Radosław Gospoś, ekspert w Biurze Badań i Rozwoju Petrochemii i Rafinerii Przyszłości, jest autorem rozprawy doktorskiej pt. „Diagnostyka i monitorowanie zagrożenia korozyjnego wywołanego wodorem w instalacji Krakingu Katalitycznego”, której promotorem był prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki.

Procesy opracowane w tych badaniach są wdrażane na instalacjach w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN w Płocku, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa procesowego, wydłużenia żywotności instalacji przemysłowych oraz zmniejszenia częstotliwości potencjalnych awarii.

Transmisję z promocji akademickich można obejrzeć klikając w tym miejscu.

Obecnie na Wydziale Chemicznym realizowanych jest jeszcze 10 doktoratów wdrożeniowych we współpracy z ORLEN S.A.

278 wyświetleń