Badania skupią się na rozkładzie biologicznym, badaniach nad termolizą i podatnością wybranych, powszechnych polimerów biodegradowalnych na hydrolizę - warunek konieczny do zajścia procesu MF. Pozwoli to na wskazanie, w jakim kierunku podążać będzie modyfikacja biodegradowalnych polimerów, tak aby były podatne na proces fermentacji metanowej. W tym zakresie badań zostaną włączone następujące opracowania:
- Procesy biochemiczne poszczególnych etapów fermentacji metanowej,
- Możliwości wyeliminowania emisji odoru do środowiska,
- Stabilizacja pofermentu wraz z oceną wartości pofermentacyjnej pofermentu.
Projekt jest multidyscyplinarny i dotyczy różnorodnych problemów, z którymi borykają się nie tylko producenci i odbiorcy odpadów, ale także społeczeństwo w ogóle. Wizją tego projektu jest stworzenie modelu wykorzystującego potencjał odpadów do wytwarzania energii poprzez rozkład metanu i biogazu. Projekt ten stworzy podwaliny pod następującą wizję, która ma zostać zrealizowana w ciągu najbliższych lat. Czerpiąc z doświadczeń badawczych, współpracując między instytucjami naukowymi a sektorem prywatnym oraz korzystając ze wsparcia finansowego, docelowy region pomorski ma szansę sprawnie wdrożyć nowy system, stosując wzorcowe rozwiązania i unikając jeszcze nierozpoznanych zagrożeń i błędów popełnianych przez innych.
Rozwój wiedzy naukowej w oparciu o badania pozwoli znaleźć odpowiedzi na:
- Sposób zbierania odpadów,
- Jak biodegradowalne tworzywa sztuczne wpływają na proces?
- Jak biodegradowalne tworzywa sztuczne rozkładają się podczas fermentacji metanowej?
- Czy biodegradowalne tworzywa sztuczne ulegają hydrolizie?
- Czy w fermentacie będą obecne jakiekolwiek tworzywa sztuczne?
- Wytyczne dotyczące procesu fermentacji metanowej w obecności biodegradowalnych tworzyw sztucznych.
Aby osiągnąć cele projektu, działania zostaną podzielone na pięć następujących pakietów roboczych:
- WP1. Rynek tworzyw biodegradowalnych,
- WP2. Przygotowanie wsadu,
- WP3. Uzysk biogazu,
- WP4. Zwiększenie skali procesu, badanie pilotażowe,
- WP5. Właściwości pofermentu i zastosowanie.
Koncepcja projektu opiera się na podejściu wstępnie do oceny rynku tworzyw biodegradowalnych (WP1), następnie przygotowania i analizy substratu biomasy do produkcji biogazu (WP2), kolejno usprawnienia procesu produkcji biogazu i oceny wpływu tworzyw biodegradowalnych na przebiegu procesu (WP3), obok skalowania procesu i określenia podstawowych parametrów procesu (WP4), a na końcu wykorzystania powstałego na końcu pofermentu (WP5).
Projekt jest kontynuacją zakończonego sukcesem projektu POM-BIOGAS, stąd osiągnięcie celów jest gwarantowane przez doświadczony zespół. Współpraca z zakładem utylizacji odpadów koncentruje się na rzeczywistym wykorzystaniu wyników projektu i opiera się na podejściu „Lab to market”.