Erasmus+ - dla wyjeżdżających | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Erasmus+ - dla wyjeżdżających

dr inż. Paweł Kubica

e-mail: pawel.kubica@pg.edu.pl
tel: +48 58 347 18 33
Budynek 6 – Chemia A, pokój 011

Informacja dla Studentów wyjeżdzających

Szanowni Państwo,

miło mi przedstawić Państwu informacje o możliwości wyjazdu poza granice RP w celu odbycia części toku kształcenia lub praktyk w uczelniach partnerskich i przemyśle w ramach programu Erasmus+. Mając na uwadze obecne trudności epidemiczne mogące ograniczać podróże proszę i apeluję o rozwagę na etapie planowania wyjazdu. Kilka technicznych detali i wskazówek dla osób wyjeżdżających w okresie zagrożenia pandemicznego znajdują się na stronie https://pg.edu.pl/international/studia.

Wyjazd w ramach programu Erasmus+ może być realizowany celem odbycia części studiów na uczelni partnerskiej (w tym zrealizowania prac/projektów inżynierskich i magisterskich) lub stażu szkoleniowego. Lista partnerskich uczelni i wydziałów znajduje się w zakładce https://pg.edu.pl/international/umowy-i-partnerzy (lista ta jest systematycznie aktualizowana dlatego warto ją regularnie śledzić). W przypadku braku podpisanej umowy między wydziałami PG a uczelnią partnerską proszę o poinformowanie mnie z odpowiednim wyprzedzeniem o chęci wyjazdu do danej jednostki a z dużym prawdopodobieństwem uda się rozszerzyć już istniejącą umowę międzyuczelnianą co umożliwi Państwu realizację wyjazdu. Proszę pamiętać, że każda uczelnia ma indywidualnie wyznaczone terminy aplikowania o możliwość przyjazdu – przeważnie jest to ok. 5-7 miesięcy przed rozpoczęciem semestru na który planowany jest Państwa przyjazd.

Z mojego doświadczenia wynika również, że warto jest skontaktować się z koordynatorem na uczelni partnerskiej (najlepiej osobiście) celem nawiązania wstępnego kontaktu i „zapowiedzenia” Studenta. Pozwoli to koordynatorom zaopiekować się taką osobą i pomóc w pokonywaniu różnych przeszkód. Po przybyciu do miasta docelowego polecam wizytę osobistą w lokalnym biurze ds. programu Erasmus+ i u koordynatora oraz ubezpieczenie się (OC przeważnie kosztuje kilkanaście Euro) tak, aby uniknąć problemów po ewentualnym wyrządzeniu jakichkolwiek szkód w czasie zajęć.

Poniżej przedstawione zostały kroki jakie należy przedsięwziąć na co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem do uczelni partnerskiej:

Wyjazd celem odbycia części studiów

Krok I – wybór uczelni, z którą WCh ma podpisaną umowę partnerską, wykaz uczelni znajduje się na stronie: http://pg.edu.pl/international/umowy-i-partnerzy – UMOWY ERASMUS+ (kraje UE oraz kraje stowarzyszone np. Norwegia, Liechtenstein, Turcja) → plik do ściągnięcia.

Krok II – rejestracja wyjazdu on-line w portalu Moja PG.

Krok III – wypełnienie dokumentu Learning agreement – before mobility. Wniosek oraz wskazówki do wypełnienia znajdują się na stronie: https://pg.edu.pl/international/dokumenty-erasmus-plus.

Krok IV – złożenie w Dziekanacie Wniosku o wyjazd za granicę, wniosek znajduje się na stronie: https://pg.edu.pl/international/dokumenty-erasmus-plus.

Wnioski Studentów studiów I i II stopnia podpisuje Prodziekan ds. Kształcenia.

Wnioski Studentów studiów III stopnia podpisuje Kierownik Studiów Doktoranckich lub Dyrektor Szkoły Doktorskiej.

Krok V – złożenie u pełnomocnika Dziekana ds. programu ERASMUS+ podpisanych dokumentów: Learning Agreement oraz Wniosku o wyjazd za granicę.

Krok VI – złożenie w Dziale Międzynarodowej Współpracy Akademickiej (DMWA, Misiówka (budynek nr 14, pok. 3) u p. Barbary Urbańskiej (https://pg.edu.pl/international/pracownicy) wymaganego przez DMWA kompletu dokumentów (https://pg.edu.pl/international/studia).

Procedura wyjazdu celem odbycia praktyk

Krok I – wybór firmy/instytucji, której profil działalności związany jest z obecnym kierunkiem studiów (niezbędny jest list intencyjny/zaproszenie z wybranej instytucji). Przykładowe instytucje, do których można wyjechać znajdują się na stronie: https://pg.edu.pl/international/praktyki.

Krok II – zarejestrować wyjazd on-line w portalu Moja PG.

Krok III – wypełnienie dokumentu Learning Agreement for Traineeship, wniosek oraz wskazówki do wypełnienia znajdują się na stronie: https://pg.edu.pl/international/dokumenty-erasmus-plus.

Krok IV – złożenie w Dziekanacie Wniosku o wyjazd za granicę, wniosek znajduje się na stronie: https://pg.edu.pl/international/dokumenty-erasmus-plus.

Wnioski Studentów studiów I i II stopnia podpisuje Prodziekan ds. Kształcenia.

Wnioski Studentów studiów III stopnia podpisuje Kierownik Studiów Doktoranckich prof. dr hab. inż. Maciej Bagiński.

Krok V – złożenie w Dziale Międzynarodowej Współpracy Akademickiej  (DMWA, Misiówka (budynek nr 14, pok. 3) u p. Barbary Urbańskiej (https://pg.edu.pl/international/pracownicy) wymaganego przez DMWA kompletu dokumentów (https://pg.edu.pl/international/studia).


Po powrocie z zagranicy muszą Państwo przedstawić dokument potwierdzający pobyt w jednostce partnerskiej oraz wypełnić ankietę ewaluacyjną w której ocenią Państwo swój pobyt za granicą oraz wskażą nam i UE co można poprawić – to dla nas bardzo ważne i przykładamy ogromnych starań aby jakość wymian była jak najwyższa.

W przypadku wątpliwości lub chęci spotkania osobistego/online zapraszam do kontaktu pawel.kubica@pg.edu.pl (lub w pokoju 011 Chemia A po wcześniejszym umówieniu spotkania). Staram się być otwarty na spotkania z Państwem i załatwiać sprawy jak najszybciej ale nie zawsze jest to możliwe w natłoku codziennych obowiązków.

Dziękuję za zapoznanie się z tymi informacjami i liczę na szeroki odzew z Państwa strony – nic tak nie rozwija naukowo i kulturowo jak wymiana akademicka.

Z wyrazami szacunku
dr inż. Paweł Kubica
Pełnomocnik Dziekana i Koordynator Wydziałowego Programu Erasmus+