Nagroda w prestiżowym konkursie "KSIĄŻKA w TEmacie".

Z dumą informujemy, że monografia Energetyka i ochrona środowiska, autorstwa pracowników Katedry Konwersji i Magazynowania Energii Wydziału Chemicznego,
pod redakcją prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie "KSIĄŻKA w TEmacie".

Autorzy książki: prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska, dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr hab. inż. Katarzyna Januszewicz, dr inż. Anna Dettlaff, dr inż. Anna Kuczyńska-Łażewska, dr hab. inż. Michał Ryms i prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski omówili ideę zrównoważonego rozwoju, metody generowania energii i związane z tym skutki zanieczyszczenia środowiska. Poruszyli problemy praktyczne: zagospodarowanie odpadów, praktyczne aspekty fotowoltaiki, możliwości zastosowania biomasy jako źródła energii odnawialnej, kwestie magazynowania energii, w tym zastosowanie wodoru jako czynnika stabilizującego odnawialne źródła energii oraz analizę cyklu życia - narzędzie do oceny oddziaływania na środowisko produktów i procesów.

To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla jakość oraz znaczenie publikacji PWN, które od lat inspirują zarówno studentów, jak i pasjonatów różnych dziedzin wiedzy.

Wręczenie nagród odbyło się w dniach 28-30 października 2024 roku, podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej w Krakowie.

Warto wspomnieć że w ofercie Wydawnictwa Naukowego PWN jest także pozycja „Proekologiczne odnawialne źródła energii - Kompendium”, również autorstwa pracowników Katedry Konwersji i Magazynowania Energii.


 

Kierownik naszej Katedry - prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska wśród TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie !

Na liście prestiżowego zestawienia World’s Top 2% Scientists 2024, opracowanego przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier, znalazło się łącznie 62 naukowców z Politechniki Gdańskiej. Z Wydziału Chemicznego jest ich aż 20


 

Kolejny sukces w naszej Katedrze

W pierwszej edycji programu Ventus Hydrogenii Redivivus w obszarze Redivivus, który stanowi element wspierania realizacji zadań programu IDUB w zakresie działalności badawczo-wdrożeniowej, przyznano 950 750 zł. projektowi: "Recycling technology of crystalline silicon photovoltaic modules", którego autorem jest prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska.

Projekt badawczo-wdrożeniowy „Recycling technology of crystalline silicon photovoltaic modules” obejmuje wykonanie prac przedwdrożeniowych, mających na celu uruchomienie przemysłowego procesu recyklingu modułów fotowoltaicznych, wytworzonych na bazie mono- i polikrystalicznych ogniw krzemowych w oparciu o badania, wykonane w skali laboratoryjnej na etapie prac nad opatentowanym wynalazkiem. Tematyka projektu obejmuje technologie o znaczeniu kluczowym dla gospodarki: gospodarki o obiegu zamkniętym w obszarze urządzeń do konwersji energii odnawialnej (recykling modułów fotowoltaicznych). Głównym celem recyklingu modułów fotowoltaicznych jest zmniejszenie ilości odpadów, ograniczenie zużycia cennych materiałów oraz energii w procesach dalszej produkcji.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/naukowcy-z-pg-odzyskuja-krzem-z-modulow-fotowoltaicznych
Media o projekcie:

https://naukawpolsce.pl/

https://globenergia.pl/recykling-pv-naukowcy-z-politechniki-gdanskiej-odzyskuja-krzem-z-modulow-fotowoltaicznych/

https://300gospodarka.pl/news/zuzyta-fotowoltaika-trafia-na-smietnik-ale-mozna-ja-ponownie-wykorzystac-i-polscy-naukowcy-wiedza-jak

https://sozosfera.pl/nauka-i-srodowisko/czysty-krzem-z-odpadowych-modulow-pv/

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/109215/polscy-naukowcy-odzyskuja-krzem-z-modulow-pv


 

Polscy liderzy innowacji i technologii:

Rzeczpospolita cyfrowa przyznała 25 wyróżnień przedsiębiorstwom, start-upom i naukowcom „za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii”.

Wyróżnienia otrzymali liderzy innowacji w swoich sektorach, wyjątkowe start-upy, autorzy przełomowych technologii i usług oraz instytucje wspierające rewolucyjne zmiany.

Jedną z nagrodzonych osób została prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska za opracowanie technologii odzyskiwania czystego krzemu ze zużytych modułów fotowoltaicznych. Metoda ta, ma pozwolić na ograniczenie ilości odpadów i zmniejszenie zużycia cennych materiałów w procesach dalszej produkcji. Opracowana technologia odzysku krzemu pozwoli ponownie wykorzystać go w produkcji ogniw PV. Sprawdziła się ona już w warunkach laboratoryjnych, teraz czas na zbadanie, czy można wdrożyć ją na skalę przemysłową.


W 12 edycji konkursu SONATA BIS prowadzonego przez Narodowe Centrum Nauki,
laureatką została dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka.


Naukowczyni z Wydziału Chemicznego PG otrzymała grant w wysokości 2 mln 306 tys. złotych na projekt „Opracowanie procesów odzyskiwania surowców krytycznych ze zużytych ogniw litowo-jonowych”.

Środki uzyskane w ramach tego konkursu przeznaczyć można na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. Dofinansowanie przeznaczyć można na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej i inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego, a także na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów.