Zasady przekazywania na Wydział Chemiczny odpadów niebezpiecznych przeznaczonych do unieszkodliwienia
- Termin przyjmowania odpadów niebezpiecznych – w każdy wtorek, środę i czwartek w godz. 9:00-10:00 oraz każda środa w godz. 12:00-13:00
- Miejsce odbioru – plac pomiędzy Halami Technologicznymi budynku „Chemia C”
- W sprawach związanych z przekazaniem odpadów niebezpiecznych proszę kontaktować się bezpośrednio z panią Małgorzatą Borecką.
Sposób pakowania i oznaczania odpadów
Według aktualnie obowiązującego Rozporządzenia Ministra Klimatu z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów nowym obowiązkiem dla wytwórców odpadów jest umieszczanie etykiet – „ODPADY NIEBEZPIECZNE” w przypadku magazynowania odpadów niebezpiecznych w opakowaniach o pojemności 5 litrów i powyżej. Na etykiecie powinien znaleźć się kod i rodzaj odpadu, zawartość opakowania, adres i data rozpoczęcia magazynowania w danym miejscu (każdy kolejny posiadacz odpadów nadpisuje adres i datę).
- Etykiety samoprzylepne można pobrać z każdej portierni budynków A, B, C Wydziału Chemicznego
- Etykiety można również samodzielnie wydrukować na drukarce i dołączać do worków przy pomocy zszywacza.
- W rubryce KOD wpisać należy kod odpadu z katalogu odpadów dostępnego na stronie: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000010
- W rubryce ZAWARTOŚĆ proszę wpisać główne składniki odpadu bądź składniki nadające mu właściwości niebezpieczne, np.: „sole niklu, woda”; „wodny rozt. cyjanków”; „wodny rozt. chromu”; „toluen, pirydyna, acetonitryl”, „MeOH/AcN” „odp. biologiczne”, „zw. rtęci”, kwas solny z zaw. miedzi itp.
- W rubryce ADRES wpisujemy hasłowo wg schematu:
- nr obiektu PG (do znalezienia na stronie https://campus.pg.edu.pl/)
- nr pokoju, sali
- nr telefonu
Przykładowy zapis:
„6, 34, 2835” co oznacza „Budynek nr 6 (Chemia A), pok. 34, tel. wewnętrzny 28-35” lub „6, 34, 797 306 041” co oznacza „Budynek nr 6 (Chemia A), pok. 34, tel. kom. 797 306 041”
Nieobowiązkowo można dopisać inicjały, które ułatwią kontakt – w rzadkich sytuacjach zachodzi potrzeba kontaktu i np. uzgodnienia sposobu pakowania tak by wszystkim pracowało się wygodnie i bezpiecznie.
Opis odpadów
Opis pojemników – piszmy jak chemik do chemika. Spotykane niestety częstokroć określenia typu: „ścieki”, „zlewki”, „odpady” bez dodatkowego opisu same w sobie nie niosą informacji, lecz powodują trudności i zagrożenia w transporcie, czy procesach unieszkodliwienia, a także podnoszą koszty ponoszone przez PG.
Wzory etykiet zgodnych z rozporządzeniem w wersji edytowalnej znajdują się [tutaj].
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000010
Przykłady wypełnienia etykiet:
Najczęściej wytwarzane są przez nas poniższe odpady niebezpieczne
- 07 07 04* Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste
- 13 02 05* Mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe niezawierające związków chlorowcoorganicznych
- 13 02 08* Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe
- 15 01 10* Opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone
- 16 03 05* Organiczne odpady zawierające substancje niebezpieczne
- 16 05 06* Chemikalia laboratoryjne i analityczne (np. odczynniki chemiczne) zawierające substancje niebezpieczne, w tym mieszaniny chemikaliów laboratoryjnych i analitycznych
- 17 02 03 Tworzywa sztuczne
- 18 01 03* Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady), z wyłączeniem 18 01 80 i 18 01 82